Listy Giedroycia i Straszewicza z lat 1946-1962

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 09:34
Gościem audycji był prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który opracował korespondencję między redaktorem naczelnym paryskiej "Kultury" i pisarzem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

"Panu należy się ode mnie najserdeczniejszy dank. Bo Pan wie najlepiej, że gdyby nie Pańska ofensywa na mnie nawet "wełny" bym już dzisiaj nie wąchał, nie tylko nagród. Jeśli kto kogo na nowo urodził - to Pan - mnie. Czy nie ma nagród dla "wskrzesicieli Łazarzy". Pańska ślepa wiara we mnie, wtenczas, kiedy ja już wszelką nadzieję straciłem, stała się moja dźwignią" - pisał w liście do Jerzego Giedroycia Czesław Straszewicz.

Współpracowali przed wojną. W piśmie "Polityka" Giedroycia pisarz prowadził dział literacki. W latach 30. wydał dwa tomy opowiadań i dwie powieści. Po wojnie nie wrócił do Polski, zamieszkał w Urugwaju, zaprzestał działalności literackiej. "Wskrzesił" go własnie Jerzy Giedroyc, mobilizujac do napisania powieści "Turyści z bocianich gniazd", która stała się najsłynniejszym dziełem literackiego Straszewicza. 

Świadectwem tego, co łaczyło pisarza z Redaktorem jest wydany właśnie tom ich korespondencji z lat 1946-1962.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: prof. Maciej Urbanowski (historyk literatury, Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 24.01.2019

Godzina emisji: 22.00

abi/pg

 

Zobacz więcej na temat: pisarz prasa
Czytaj także

Dr Magdalena Chabiera: Jerzy Stempowski widział w Niemczech przestrzeń wolnego myślenia

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 19:03
- Zaskoczyła mnie obfitość tekstów Stempowskiego na temat Niemiec, ta twórczość była znana fragmentarycznie - mówiła w Dwójce dr Magdalena Chabiera, która opracowała dwutomowy zbiór tekstów pisarza dotyczących tematyki niemieckiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Połączyła ich korespondencyjna przyjaźń: Cwietajewa, Rilke, Pasternak

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 13:12
Jak piszą autorzy wstępu do wydanej właśnie korespondencji trojga poetów: "W wymienianych między nimi listach wyczuwa się duchową samotność, jakiej doznawali poeci, ich pragnienie odnalezienia wspólnie - ponad barierami - nowych możliwości sztuki".
rozwiń zwiń