X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jarosław Mikołajewski: Krzysztof Boczkowski chciał czuć się we wspólnocie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 11:29
- Pewnego razu zadzwonił do mnie z wielką rozpaczą w głosie i powiedział: "Jarku, ja rzucam to pisanie. To dłużej nie ma sensu, ponieważ zostały zerwane wszelkie więzi". Poskarżył się, że ukazały się jego wiersze i przekłady, a nikt z tych wydawnictw nawet do niego nie zadzwonił - mówił w Dwójce Jarosław Mikołajewski.
Audio
  • Wspomnienie o Krzysztofie Boczkowskim (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Krzysztof Boczkowski
Krzysztof BoczkowskiFoto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

W audycji wspominaliśmy Krzysztofa Boczkowskiego - zmarłego pod koniec ub.r.  w wieku 82 lat poetę, tłumacza i profesora medycyny, kierownika Samodzielnej Pracowni Genetyki w Akademii Medycznej w Warszawie. Debiutował on równo 50 lat temu, drukując wiersze w miesięczniku "Twórczość". Jego pierwszy tom  "Otwarte usta losu" ukazał się w 1975 roku. Wydał ponad 20 książek poetyckich. Był także tłumaczem poezji anglojęzycznej. Wydał antologie poetyckie i osobne książki z przekładami wierszy Walta Whitmana i - szczególnie mu bliskiego - Thomasa Stearnsa Eliota.

- Zawsze było to dla mnie zaskakujące, że jako tłumacz Eliota Krzysztof Boczkowski bardzo mało z niego "kradł". Bo tak jak mówił Brodski, trzeba kraść od najlepszych, wszyscy poeci kradą, natomiast Boczkowski był tak niezwykle osobny, tak bardzo mówił własnym głosem, że właściwie te jego eliotowskie fascynacje można odnaleźć tylko w mottach, a także w pewnej metafizyce, takiej podskórnej, która prześwieca przez ciało i kości - tłumaczyła Anna Piwkowska.

Ona, jak i również Jarosław Mikołajewski, wzięli udział w ostatnim wieczorze poetyckim Krzysztofa Boczkowskiego w Warszawie. Te i inne wspomnienia na temat bohatera "Rozmów po zmroku" znajdziesz w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Anna Piwkowska, Piotr Matywiecki i Jarosław Mikołajewski

Data emisji: 19.02.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Woroszylski. Rozczarowany kochanek komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 16:00
– Był absolutnie ideowym komunistą. Uwierzył, że komunizm niesie dobro – mówił Wacław Holewiński o młodzieńczym okresie życia i twórczości Wiktora Woroszylskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Ośniałowski. Poeta, kwiaciarz i człowiek samotny

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 13:11
- Imał się różnych zajęć: był murarzem, tragarzem, uczył francuskiego. Żeby zarobić pieniądze, jeździł nawet do Wawra zrywać wrzosy, które potem sprzedawał na rogu Nowego Światu – podkreślił Wacław Holewiński, mówiąc o mało znanym poecie.
rozwiń zwiń