Rosyjscy monarchiści i "wielka fałszywka". Sowiecka akcja wywiadowcza "Trust"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 20:43
- Operacja "Trust" weszła do kanonu sztuki wywiadów i kontrwywiadów. Uwikłała nie tylko "białą emigrację" rosyjską, ale i siedem potężnych światowych wywiadów - podkreślał prof. Andrzej Krzak, opowiadając o akcji dezinformacyjnej prowadzonej przez Rosję w latach 1921-27.
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/Besjunior

Posłuchaj
28:05 _PR2_AAC 2020_08_06-21-30-30.mp3 Wokół sowieckiej operacji wywiadowczej "Trust" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 


Jerzy-sosnowski 663.jpg
Historia polskiego Bonda. Wywiad i kontrwywiad II RP

"Trust" była to, jak tłumaczył gość Dwójki, operacja legendowanych organizacji. – Jest to metoda działań wprowadzona przede wszystkim przez Rosjan. Służba zakłada organizację składającą się zarówno z tych, którzy w ogóle nie wiedzą, że są pod kuratelą służb specjalnych, jak i z tych, którzy są zwerbowani. Są tu także kadrowi pracownicy służb prowadzących te działania – mówił prof. Andrzej Krzak. – Ta organizacja z pozoru jest jakby realna. Są struktury, ideologia, wydzielone działy. Jesteśmy zdumieni, gdy ktoś nam mówi, że to jest fałszywka…

Ta zakrojona na szeroką skalę akcja dezinformacyjna skierowana była, po pierwsze, przeciwko "białej" rosyjskiej emigracji. - Bolszewicy jeszcze nie utrwalili swojej władzy, ruch monarchistyczny się konsolidował, postanowiono raz na zawsze pozbyć się tego problemu – opowiadał gość Dwójki o pierwotnych przyczynach założenia przez Rosjan tej fikcyjnej organizacji.

Oficjalnie ta "monarchistyczna" organizacja dążyła ona do obalenia sowieckiej władzy. Z pomocą polskiego wywiadu - choć, jak opowiadał prof. Andrzej Krzak, wszystko zaczęło się od służb Estonii - monarchiści dotarli do krajów Zachodniej Europy, skąd płynęły środki mające sfinansować ich działalność.

Po kilku latach okazało się jednak, że to prowokacja sowieckich służb specjalnych, które w ten sposób nie tylko zdobywały pieniądze, ale też penetrowały wywiady innych krajów.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: prof. Andrzej Krzak

Data emisji: 6.08.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Plan Marshalla. Pomoc dla zrujnowanej Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 05:40
Państwa, które odniosły olbrzymie straty w wyniku II wojny światowej, otrzymały 13,5 miliarda dolarów. Polska, podobnie jak inne państwa podporządkowane ZSRR, ze względu na stanowisko Moskwy, nie mogła skorzystać z tych pieniędzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Terror bolszewików. Krwawa rozprawa z carską rodziną Romanowów

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 05:50
- Miało to charakter samosądu. Rzeczą okrutną, straszną było to, w jaki sposób potraktowano nie tylko cara Mikołaja II, ale całą rodzinę Romanowów. Każdy, kto wpadł w ręce bolszewików, był mordowany w sposób bestialski - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń