"Nocny konwój". Między prawem a śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 10:20
- Czy policjanci funkcjonujący w mundurach mogą czasem wyjść poza ramy i być mniej posłuszni? - zastanawiała się Ann Fontaine, reżyserka filmu "Nocny konwój" w audycji "Rozmowy po zmroku".
Migranci w Paryżu
Migranci w ParyżuFoto: Frederic Legrand - COMEO/Shutterstock

Posłuchaj
22:22 Dwójka 16 marzec 2021 Rozmowy po zmroku.mp3 Rozmowa z twórcami filmu "Nocny konwój" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

 

W "Rozmowach po zmroku" spotkaliśmy się z twórcami filmu "Nocny konwój" w reżyserii Anne Fontaine. Autorka obrazów "Coco Chanel" i "Niewinne" tym razem opowiadała o paryskich policjantach.

Dariusz Wolski pap 1200.jpg
Oscary 2021. Dariusz Wolski wśród nominowanych

Stróże prawa stoją przed nowym wyzwaniem - muszą eskortować nielegalnego imigranta na lotnisko, skąd zostanie deportowany do swojej ojczyzny. Za pozornie prostą misją stoi jednak trudny dylemat - okazuje się, że mężczyzna tuż po powrocie ma zostać poddany karze śmierci. Funkcjonariusze wiedzą, że działają zgodnie z prawem, ale dopadają ich moralne wątpliwości. Film to adaptacja powieści Hugo Borisa, w której zobaczymy Virginię Efirę i Omara Sy.

Kolejny projekt Ann Fontaine


- Producent przyszedł do mnie z tym tekstem i powiedział: "To jest coś dla ciebie". Odpowiedziałam: "Policja to temat dla mnie? Nie wyobrażam sobie tego". Potem przeczytałam książkę i poczułam irracjonalną bliskość do tej historii. Myślę, że stało się to dzięki postaci kobiecej i jej delikatności. Myślałam wtedy o tym, jak delikatność może zmienić podejście do pracy policjantki. Oczywiście nie zrobiłam adaptacji książki, tylko ją zinterpretowałam - mówiła Anne Fontaine. 

Czytaj także:

Konwencja scenariusza jest ułożona w ten sposób, że ta sama historia pokazywana jest kolejno przez innego bohatera. - Gdy widz wsiądzie do samochodu z określonym bohaterem będzie czuł się bliżej jego historii - mówiła Ann Fontaine. 

Moralny dylemat

- W "Nocnym konwoju" musiał pojawić się element zaprzeczenia, niesubordynacji. Ten element mnie zainteresował i przyciągał do tej historii - mówiła reżyserka. Ta nietypowa misja policjantów sprawiła, że zbliżają się do siebie. Przestają koncentrować się tylko na zadaniu. - Dla każdego z tych policjantów ta nietypowa sytuacja staje się inicjacją. W filmie pojawia się pytanie, czy policjanci funkcjonujący w mundurach mogą czasem wyjść poza ich ramy i pomyśleć. Być mniej posłuszni - pokreśliła reżyserka. 

Co znaczy być "innym"?

W filmie drugim ważnym elementem jest problem imigrantów i kwestii bycia "innym" w społeczności. - Dla mnie ten film wcale nie jest o policji. On omawia zagadnienie imigrantów. Owszem, mój bohater wykonuje pracę policjanta, ale dla mnie podczas kreowania tej postaci było istotne jego człowieczeństwo - mówił Omar Sy. - Łatwo jest powiedzieć "zróbmy tak" widząc, co się dzieje we Francji, ale trudniej, kiedy z problemem migrantów trzeba się zmierzyć osobiście - dodał. Aktor podkreślił też, że od początku problem migrantów dotyczy niesprawiedliwości i należy sobie zadać pytanie: "jak postąpić uczciwie". - Jak mamy zaradzić temu problemowi nie tracąc tego, co ważne? - pyta Omar Sy. 

Policja w kobiecym spojrzeniu

Mamy wiele filmów o policji, ale niewiele zrobionych przez kobiety. Kobieca perspektywa zmieniła obraz policji. - Myślę, że Ann chciała porzucić naturalistyczny sposób opowiadania historii. Aby to zrobić eksperymentowała ze światłem, zmieniając nieco świat w tym filmie. Kiedy myślimy o filmie, którego bohaterami są policjanci to od razu myślimy o kinie akcji. A tutaj wszystko dzieje się w głowach bohaterów - mówiła Virginie Efira. - Pracując nad rolą najważniejsze były dla mnie aspekty związane z fizycznością. Nigdy wcześniej nie nosiłam broni. Rozmawiałam z wieloma policjantkami. Kiedy ja miałam mundur z jednej strony czułam się niezniszczalna i silna, ale z drugiej przytłoczona tym zadaniem - opowiadała. 


"Nocny konwój" (Police) to film, który od 19 marca 2021 roku będzie także w polskich kinach.

Zobacz zwiastun:

źródło: YouTube Distrib Film US

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 16.03.2021

Godzina emisji: 21.30

nk


Zobacz więcej na temat: Paryż FILM Beata Kwiatkowska
Czytaj także

Proces taterników. Skazani za "Kulturę"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 05:35
"Wejście w porozumienie z obcą organizacją w celu działania na szkodę państwa polskiego" – tak brzmiał zarzut wobec osób, które przez zieloną granicę polsko-czechosłowacką przemycały wydawnictwa paryskiego Instytutu Literackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Lebenstein. Malował poza obowiązującymi nurtami

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 05:40
94 lata temu, 5 stycznia 1930 roku urodził się wybitny malarz i grafik, Jan Lebenstein. Malarz osobny, zawsze poza głównym nurtem, tworzył sztukę mocno zakorzenioną w mitologii i literaturze.
rozwiń zwiń