REKLAMA

Christina Lamb: to dzięki kobietom świat ludzkich spraw się nie rozpada

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 15:41
- Od ponad 30 lat pracuję jako reporterka na obszarach konfliktów zbrojnych. Od zawsze interesowały mnie nie tyle walki, ale to, jak ludzie funkcjonują w tych nadzwyczajnych warunkach - mówiła w Dwójce Christina Lamb, laureatka nagrody specjalnej im. Witolda Pileckiego za książkę "Nasze ciała, ich pole walki. Co wojna robi z kobietami". 
Christina Lamb została wyróżniona nagrodą specjalną im. Witolda Pileckiego
Christina Lamb została wyróżniona nagrodą specjalną im. Witolda PileckiegoFoto: PAP/Photoshot

wojna syria zbombardowane miasto Serekaniye- Syria - 2013r  shutter 1200 fpolat69.jpg
Christina Lamb: na wojnie gwałt jest tańszy niż kula do kałasznikowa

Przemoc seksualna od zawsze towarzyszy konfliktom zbrojnym na całym świecie. W ostatnim czasie jest jej jednak coraz więcej, ponieważ stała się częścią strategii wojennej. Christina Lamb w swojej książce opisuje los ofiar. Snuje przy tym refleksje na temat przyczyn tego stanu rzeczy oraz sposobów przeciwdziałania.


Posłuchaj
29:37 Dwójka rozmowy po zmroku 24.11.2021.mp3 Spotkanie z Christiną Lamb, laureatką nagrody specjalnej im. Witolda Pileckiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

- Zwykle to właśnie dzięki kobietom świat ludzkich spraw się nie rozpada. W mojej opinii jest to o wiele większy heroizm niż właściwa walka. Jest też jednak ciemna strona tego, jak wojna wpływa na kobiety. Mam na myśli przemoc seksualną, która staje się wojenną bronią. Niestety w ostatnich kilku latach widzę jej o wiele więcej niż w ciągu trzech minionych dekad - podkreśliła autorka książki "Nasze ciała, ich pole walki. Co wojna robi z kobietami".

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Christina Lamb (autorka książki "Nasze ciała, ich pole walki. Co wojna robi z kobietami", laureatka nagrody specjalnej im. Witolda Pileckiego)

Data emisji: 24.11.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Magdalena Grzebałkowska: nasze społeczeństwo nie wyciąga wniosków z historii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 16:26
- Te ciekawe opowieści pokazują, że ludzkość zawsze zwycięży. Niezależnie od tego, w jak strasznym bagnie jesteśmy, to zawsze potem zaczyna się życie. Wbrew pozorom ta książka może dawać nadzieję. Jeszcze jedna obserwacja: tyle dzieci i młodzieży skupiają różne organizacje paramilitarne, wszystko się powtarza, musimy pamiętać o przeszłości - mówiła na antenie Dwójki Magdalena Grzebałkowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Christina Lamb: na wojnie gwałt jest tańszy niż kula do kałasznikowa

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 11:42
- Ludzie sądzą, że gwałty wojenne są sprawą mniejszej wagi od morderstw i tortur, tymczasem prawie wszystkie ofiary przemocy seksualnej, z którymi rozmawiałam, podkreślały, że wolałyby raczej zginąć, niż przejść przez to, co je spotkało - mówiła w Dwójce Christina Lamb, autorka książki "Our Bodies, Their Battlefield: What War Does to Women", która zdobyła nagrodę specjalną przyznawaną przez Instytut im. Witolda Pileckiego w kategorii dla współczesnych korespondentów wojennych.
rozwiń zwiń