Rembrandt radia

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 14:13
- Miał zdumiewającą kolorystykę głosu, nieprawdopodobną skalę gestów fonicznych, paletę nieporównywalną z nikim - podkreśla reżyser radiowy Zdzisław Dąbrowski.
Audio
Bronisław Pawlik na planie serialu 1944 w reżyserii Andrzej Konica (1984)
Bronisław Pawlik na planie serialu "1944" w reżyserii Andrzej Konica (1984)Foto: TVP/PAP/M. Stankiewicz

Zmarły 10 lat temu znakomity aktor teatralny i filmowy stworzył w Teatrze Polskiego Radia wiele niezapomnianych ról. Właśnie tę radiową część spuścizny Bronisława Pawlika wspominaliśmy w Dwójce.

– W robocie bardzo nerwowy, trudny do prowadzenia, ale w środku dusza anioła! – wspomina reżyser radiowy Zdzisław Dąbrowski. – To był mój ulubiony aktor. Te "awantury", które urządzał, nie były po to, by zniszczyć kogoś, ale po to, by siebie podbechtać, by emocja była maksymalna. I to się sprawdzało.

Był oddany pracy niezwykle, ale jednocześnie szalenie łatwo się rozpraszał. Realizatorka Ewa Szałkowska opowiadała, jak przeszkadzała Mu podczas pewnego nagrania – mucha. Tylko, że był to styczeń… A gdy w najgłębszym PRL-owskim kryzysie brakowało w radiu żarówek, Bronisław Pawlik przynosił własną, wkręcał do lampki, a po skończonym nagraniu, jeszcze ciepłą, wykręcał i zabierał ze sobą.

Janusz Kukuła, szef Teatru Polskiego Radia, wspomia:

- Kiedy wszedłem w świat radiowy, pan Bronek był bogiem. Gdy zapalała się czerwona lampka, królował, zagarniał całą przestrzeń dla siebie.

Przywiązywał wielką wagę do rekwizytu nawet w radiu. Janusz Kukuła opowiadał, jak w pewnym słuchowisku Bronisław Pawlik miał kopać dół-grób. Akrot zażądał łopaty. Bez łopaty – nie ma nagrania. Innym razem – wspomina Zdzisław Dąbrowski – staranie wybierał szafę…

Andrzej Zakrzewski podkreślił:

- Umiał się znaleźć w sytuacjach trudnych zawodowo, odtwarzał role wydawałoby się , nie dla niego pisane.

W audycji z cyklu Rozmowy po zmroku Bronka wspominali reżyserzy radiowi: Andrzej Zakrzewski, Janusz Kukuła i Zdzisław Dąbrowski. a także realizatorka akustyczna – Ewa Szałkowska i obecnie na emeryturze (dawniej kierownik produkcji w Teatrze Polskiego Radia) Maria Chludzińska. Dorobek teatralno-filmowy artysty przypomniał młody teatralog - Michał Smolis.

Audycja Iwony Malinowskiej i Elżbiety Łukomskiej. 

Czytaj także

Bronisław Pawlik: niezapomiany Rzecki i wierny partner Misia z okienka

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 16:00
W 10. rocznicę śmierci wybitnego aktora wspominają Henryk Rozen, Maciej Englert, Marta Lipińska, Krzysztof Kowalewski i Barbara Krafftówna.
rozwiń zwiń