To pokazywano podczas wojny

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 15:00
- Teatr jest szczególnym społecznym zjawiskiem, którego nie można rozpatrywać jako bytu samego w sobie - mówił w Dwójce Tomasz Mościcki, autor książki poświęconej wojennym losom stołecznych teatrów
Audio
fragment okładki książki Teatry Warszawy, 1944-1945
fragment okładki książki "Teatry Warszawy, 1944-1945"Foto: mat. prasowe

"Teatry Warszawy, 1944-1945" – to tytuł nowej publikacji, której autorem jest znany słuchaczom Dwójki teatrolog i krytyk teatralny - Tomasz Mościcki. Książka stanowi próbę opisania początków powojennego życia teatralnego stolicy, a także poprzedzających je wydarzeń roku 1944. Ten okres dziejów naszych scen jest wciąż mało znany, a zebrane tu w formie kroniki fakty składają się na fascynujący obraz przemian warszawskiego teatru, ze wszystkimi dokonaniami, ale i moralnymi dylematami nierozstrzygniętymi do dziś.

– Poświęciłem temu trzy lata pracy. Przyświecała mi nauka prof. Zbigniewa Raszewskiego, który mówił, że jeżli badamy jakieś teatralne zjawisko archiwalne, to trzeba zacząć od sprawdzenia repertuaru, czyli tego co było grane - wyjaśniał w "Rozmowach po zmroku" Tomasz Mościcki.

O jego książce w studiu Dwójki rozmawiali takżeJacek Wakar i Janusz Majcherek. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

Czytaj także

Juliusz Osterwa i jego ideał teatru

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 14:00
Stworzył nowy typ teatru, odległego od teatru gwiazdorskiego, z którego wyrósł. Zespół miał zorganizowaną pracę - a podczas objazdów także całe życie - na wzór reguły dominikańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraszewski i teatr zaangażowany

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 14:00
Minęła właśnie dwusetna rocznica urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego, autora "Starej baśni" i m.in. 23 sztuk teatralnych, grywanych z powodzeniem przez XIX-wieczne teatry amatorskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohdan Korzeniewski urzeczony pięknem świata

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 23:46
Dwadzieścia lat temu zmarł reżyser teatralny, krytyk i pedagog. "Życie pociągało mnie czym innym, niż faustycznym zagadnieniem bytu. Pociągało mnie swym niewiarygodnym pięknem" mówił.
rozwiń zwiń