X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alice Munro – literacki Nobel dla krótkiej prozy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 13:00
Literacką Nagrodę Nobla w 2013 r. przyznano Alice Munro. - To "mistrzyni krótkiej formy literackiej" - napisał w uzasadnieniu Komitet Noblowski. O kanadyjskiej pisarce będziemy mówić dziś w audycji "Wybieram Dwójkę" o 16:00 oraz w "Rozmowach po zmroku" o 21:30.
Audio
  • Alice Munro - szkic do portretu. Audycja Doroty Gacek i Andrzeja Franaszka (Życie na miarę literatury/Dwójka)
Alice Munro
Alice MunroFoto: PAP/EPA/DEREK SHAPMAN / MAN BOOKER PRIZE / HO

Historie, które przedstawia kanadyjska pisarka, ujawniają – najczęściej w krótkiej, misternej formie – niewidziane nici łączące sprawy i ludzi. W błysku epifanii, w zaskakującej puencie, w uderzającym (nonsensem, ironią losu) paradoksie odkrywamy nagle, jak złożone są relacje międzyludzkie, jak wiele niespełnienia, boleści, tęsknoty skrywają.
Bez złudzeń, bez litości, choć ze swoistą czułością Alice Munro przedstawia – na tle z pozoru mało istotnej codzienności – opowieści o ludziach-uciekinierach (uciekinierkach, bo najczęściej są to kobiety), o tych, którzy wyłamują się ze schematów i – płacą za to cenę. Jak podkreślali goście Dwójkowej audycji z cyklu "Życie na miarę literatury" – opowiadania Munro są w jakiejś mierze autobiograficzne, ucieczki bohaterek tych tekstów są poniekąd literackimi przetworzeniami ucieczki samej pisarki: od swojej niełatwej przeszłości, od środowiska, z którego wyrosła.
Dlaczego Munro wybiera krótkie formy prozatorskie? Jak jej biografia odzwierciedla się w biografiach stworzonych przez nią bohaterek? Co kryje się w bezlitosnym spojrzeniu Munro?  O twórczości znakomitej kanadyjskiej pisarki mówili jakiś czas temu w Dwójce: pisarka, historyk literatury, prof. Inga Iwasiów; tłumaczka dwóch wydanych w Polsce zbiorów opowiadań Alice Munro "Zbyt wiele szczęścia" i "Taniec szczęśliwych cieni", Agnieszka Kuc oraz dziennikarka Katarzyna Wajda.
Edytor większości polskich wydań książek Munro, Wydawnictwo Literackie w tym roku wydało dwa inne zbiory opowiadań: "Drogie życie" i "Przyjaciółka z młodości”. W 2014 roku nakładem WL ukażą się "Księżyce Jowisza” oraz "Odcienie miłości”.
Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji Doroty Gacek i Andrzeja Franaszka.

Zobacz więcej na temat: literatura nagroda Nobla
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Literacka wycieczka w nieznane

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 09:30
"Alice Munro potrafi zawrzeć w każdym ze swoich opowiadań taką głębię, mądrość i precyzję, jaką wielu pisarzy osiąga w powieściach w ciągu całego życia" - tak głosił werdykt jury, które przyznało kanadyjskiej pisarce prestiżową Nagrodę Bookera w 2009 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacki Nobel dla Alice Munro

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 15:49
W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o Alice Munro, tegorocznej laureatce literackiej Nagrody Nobla. Opowiedzieliśmy też o ulubionej książce z dzieciństwa naszego noblisty - Czesława Miłosza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacki Nobel: Alice Munro

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 15:55
Laureatką literackiej Nagrody Nobla została Alice Munro, uważana za jedną z najznakomitszych żyjących autorek krótkich form prozatorskich. O jej twórczości porozmawiamy w czwartkowych "Rozmowach po zmroku".
rozwiń zwiń