X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wypędzone”: Niemki o swoich cierpieniach

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 14:06
- Role "dobrych” i "złych” uczestników wojny już rozdzielono. My chcieliśmy spojrzeć na nią z zupełnie innej strony - powiedziała w Dwójce Maria Krawczyk, redaktor książki o Niemkach przesiedlonych z Dolnego Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza po 1945 roku.
Audio
  • Maria Krawczyk, prof. Dariusz Stola, dr Kazimierz Wóycicki, dr Tomasz Chinciński i Bartosz Panek rozmawiają o książce "Wypędzone" (Dwójka/Rozmowy po zmroku)
Fragment okładki książki Wypędzone
Fragment okładki książki "Wypędzone"Foto: materiały promocyjne

Na książkę składają się pamiętniki trzech kobiet; każdy z nich zawiera opis dramatycznych przeżyć. - Odebrano tym Niemkom domy, przyjaciół i, w pewnym sensie, także ich własne ciała - mówiła Maria Krawczyk. Przybliżyła też postacie bohaterek książki. Jedna z nich to gospodyni domowa, druga – hrabina, a na temat trzeciej udało się ustalić niewiele poza wiekiem i, prawdopodobnie, niezłym wykształceniem. Maria Krawczyk podkreśliła, że książka "Wypędzone” nie jest opisem konfliktu polsko-niemieckiego. - O tym, kto zawinił, już zdecydowano. My konfliktu nie negujemy; postanowiliśmy tylko pokazać wojnę z perspektywy pojedynczych osób - powiedziała.

Holokaust z perspektywy dziecka - rozmowa z Helgą Hoškovą-Weissovą, autorką wyjątkowego świadectwa dziecka o Zagładzie

- Każda z tych trzech kobiet inaczej postrzegała przyczynę swego losu - zauważył dr Kazimierz Wóycicki, wykładowca Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Uściśliła tę myśl Maria Krawczyk: jedna z bohaterek, chcąc ocalić bliskich, nie buntowała się przeciw hitleryzmowi, jednak dwie pozostałe miały świadomość, że bierna postawa czyni je współwinnymi nazistowskich zbrodni. Dr Wóycicki nie ukrywał, że Niemki, choć prześladowane, też przejawiały okrucieństwo. - Miały polskich niewolników, trzymały ich w piwnicach - mówił. Zaznaczył przy tym, że wciąż brakuje opracowań dokumentujących okrutny los polskich kobiet, gwałconych przez żołnierzy rosyjskich...

Dr Wóycicki pytał również o poczucie odpowiedzialności za wojnę wśród Niemców. – Ważne jest, na ile oni chcą zrozumieć pewne sprawy. Przez osiem lat mieszkałem w Niemczech i, niestety, czasem odpowiadam na to pytanie sceptycznie. Niemcom wciąż trudno jest przyznać się do własnej odpowiedzialności za rozpętanie II wojny. Ale poczucia tej odpowiedzialności trzeba się od nich domagać – powiedział. 

W audycji wzięli udział również dr Tomasz Chinciński, kierownik działu naukowego Muzeum II Wojny Światowej, oraz prof. Dariusz Stola z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk i Collegium Civitas. Audycję przygotowali Bartosz Panek i Paweł Siwek.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Miejsca cmentarzy ofiar stalinizmu zdumiewają banalnością"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 21:30
- Gdy wyruszałem na poszukiwanie grobów, nie miałem pojęcia, że trafię w miejsca tak różnorodne - od lasów po boiska sportowe, a nawet... śmietniska! - mówił w Dwójce Tomasz Kizny, współautor warszawskiej wystawy "Wielki Terror".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holokaust z perspektywy dziecka

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 23:00
Gdyby wuj dziewczynki nie zamurował w ścianie tych wykonanych ołówkiem w szkolnym zeszycie, własnoręcznie ilustrowanych notatek - nie ocalałyby. W Dwójce rozmawialiśmy z Helgą Hoškovą-Weissovą, autorką wyjątkowego świadectwa dziecka o Zagładzie.
rozwiń zwiń