Piszą, co myślą, więc giną

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 12:59
- Mamy do czynienia z kilkuset pisarzami rocznie, którzy są więzieni, represjonowani i giną. To dużo. Najbardziej niepokojące jest to, że od kilkunastu lat ta liczba stale rośnie. Wydawałoby się, że to co najgorsze, powinno już być za nami. Tak nie jest - mówił w Dwójce szef polskiego PEN Clubu.
Audio
  • Rozmowa z Adamem Pomorskim i Andrejem Chadanowiczem o represjach, które spotykają pisarzy
Uwięziony Białorusin przy pomocy procy wysyła wiadomość do rodziny i przyjaciół
Uwięziony Białorusin przy pomocy procy wysyła wiadomość do rodziny i przyjaciółFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

- Arabskie rewolucje w pierwszym momencie budziły tyle nadziei. Już widzimy, że tam teraz właściwie bez przerwy takie przypadki obserwujemy - mówił Adam Pomorski, szef polskiego PEN Clubu, gość "Rozmów po zmroku".
Pisarze są represjonowani, trafiają do więzień. W Europie Środkowo-Wschodniej, na Białorusi sytuacja jest niepokojąca i nie można jej lekceważyć.
- Mamy fenomen nowoczesnej, białoruskiej literatury więziennej - mówił Andrej Chadanowicz, szef białoruskiego PEN Clubu - Czasem bywa tak dlatego, że jeżeli zajmujesz się, zwłaszcza na Białorusi, literaturą w języku białoruskim, już wyglądasz podejrzanie, już zajmujesz się czymś, co traktują jako politykę.
W ostatnich stu latach mieliśmy do czynienia z ogromną liczbą przypadków prześladowania pisarzy na świecie. Więziono ich, a nawet pozbawiano życia tylko dlatego, że wyrażali w swojej twórczości opinie, które nie podobały się opresyjnym władzom.
- Postanowiliśmy pomóc takim osobom, postanowiliśmy sprawić, by mogli robić to, do czego są powołani, czyli pisać, korzystać z prawa do wolności wypowiedzi - mówił Peter Ripken, szef niemieckiego oddziału ICORN, sieci miast wspierających pisarzy na uchodźstwie.
Po raz pierwszy o idei stworzenia takiej organizacji mówił w połowie lat 90. Salman Rushdie, pisarz nad którym ciąży fatwa wydana przez ajatollaha Chomeiniego.
***
W Krakowie rozpoczął się trzeci Festiwal Miłosza. Dwójka jest jego patronem medialnym. Trwa związana z festiwalem konferencja "Writing Freedom"/"Pisząc wolność". Poświęcona jest temu, jak internet wpływa na inwigilację pisarzy niepoprawnych politycznie. Na spotkanie przybędą pisarze, poeci, dziennikarze i blogerzy, których twórczość uczyniła wygnańcami z własnej ojczyzny..
Gośćmi Bartosza Panka w "Rozmowach po zmroku" byli Adam Pomorski, szef polskiego PEN Clubu, Andrej Chadanowicz, szef białoruskiego PEN Clubu.

Czytaj także

"Gwiazdozbiór psa". Po apokalipsie odzyskasz miłość

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 10:00
- Ludzie po prostu będą musieli polegać na sobie nawzajem. Zobaczymy, jak to wyjdzie - mówi autor postapokaliptycznej powieści "Gwiazdozbiór psa" w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elif Şafak: pisanie jest procesem mistycznym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 18:11
- Nie sądzę, by pisarze kontrolowali tekst. Opowieść, którą snujemy, jest czymś większym i silniejszym od nas. My za nią podążamy. Skaczemy w odmęty oceanu i pozwalamy, by porwał nas prąd - mówiła Elif Şafak w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Wróblewski: Greenaway powiedział mi, że jestem bezczelny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 15:10
Najwięksi współcześni reżyserzy w szczerych rozmowach ze znanym krytykiem filmowym. 15 maja do księgarń trafili "Reżyserzy" Janusza Wróblewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ponad 500 autorów, promocje i konkursy. Ruszają Warszawskie Targi Książki

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 09:52
- Te targi pokazują, że można w ciągu 4 dni odnotować, dotknąć wszystkich najważniejszych wydarzeń, które w ciągu roku dzieją się wokół książki i czytelnictwa, a tu mają swoją kulminację - mówi w Jedynce Rafał Skąpski, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróżnicy kontra TripAdvisor. Jak teraz z sukcesem pisać o dalekich wyprawach?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 10:22
- Ja najwspanialsze podróże łączę z ogromnym poczuciem niepewności, lęku, bardzo wieloma niewiadomymi, nieprzygotowaniem do wyjazdu. To powoduje, że jest się otwartym na poznawanie, na nieprzewidziane - mówi Paulina Wilk, dziennikarka, podróżniczka.
rozwiń zwiń