Reformacja. Rewolucja Lutra

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 08:00
Jubileusz 500-lecia reformacji po raz pierwszy w historii obchodzony był wspólnie zarówno przez protestantów jak i katolików. Stało się to możliwe dzięki duchowi ekumenicznemu. W tej właśnie perspektywie sytuuje się praca "Reformacja. Rewolucja Lutra" autorstwa Sebastiana Dudy, który był gościem audycji Lumen.
Audio
Pomnik Marcina Lutra w Dreźnie
Pomnik Marcina Lutra w DreźnieFoto: Pixabay.com/domena publiczna

Chociaż tytuł książki: „Reformacja. Rewolucja Lutra" może sugerować syntezę historii ruchu reformacyjnego lub biografię jego inspiratora to nie to ani jeden, ani drugi wariant. Ramy czasowe książki nie ograniczają się do dat życia Lutra. Narracja sięga zarówno wcześniej jak i przedstawia tło omawianych wydarzeń. W posłowiu omówione są wypadki mające miejsce nawet stosunkowo długo po śmierci byłego augustiańskiego mnicha.

Jak przekonywał autor publikacji, po ponad półwieczu bardzo intensywnego dialogu między katolikami a luteranami, w końcu pozbyliśmy się języka inwektyw. - Nikt już w kościele  katolickim nie nazywa Lutra „synem diabła”, z kolei protestanci nie mówią o papieżu jako o „antychryście” - powiedział Sebastian Duda i jak stwierdził, chociaż ciągle zachowujemy różnice w poglądach, to konflikt ten nie musi już wywoływać bratobójczych walk.


***

Tytuł audycji: Lumen

Prowadzący: Jan Pniewski

Data emisji:  17.12.2017 r.

Godzina emisji:  07:30