X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Miał instynkt do dobrej literatury". Wspominamy Wacława Tkaczuka

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 15:00
- Jego "Wiersze z gazet i czasopism", audycja cotygodniowa, 10-minutowa, na antenie przez ok. 20 lat, były fantastyczne. On w pewnym sensie również jakoś stwarzał tych poetów - opowiadała Bogumiła Prządka o słynnym Dwójkowym cyklu Wacława Tkaczuka.   
Audio
  • Wacław Tkaczuk. Dziennikarz, krytyk literacki, poeta (Strefa literatury/Dwójka)
Wacław Tkaczuk
Wacław TkaczukFoto: archiwum Teatru Polskiego Radia

maszyna_do_pisania1200.jpg
"Na więcej, na przepadłe" – spór o wiersze Wacława Tkaczuka

- Ze wszystkich cech zawodowych Wacława podkreśliłabym jego profesjonalizm zawodowy, znajomość literatury, a szczególnie poezji - mówiła Bogumiła Prządka, podkreślając, że Wacław Tkaczuk "miał jakiś instynkt do dobrej literatury".

Zmarłego przed miesiącem dziennikarza Dwójki, poetę i przyjaciela wielu poetów, wspominali w audycji również m.in. inni współpracujący z nim dziennikarze czy twórcy. W nagraniu wysłuchamy opowieści o ogromnej erudycji Wacława Tkaczuka ("wiedział chyba wszystko, ale dzielił się tą wiedzą tak, by rozmówcy nie onieśmielać"), o jego "mitycznej obecności" w Teatrze PR i współtworzeniu tego "Teatru Wyobraźni". Nie zabrakło również wspomnień o legendarnej audycji Wacława Tkaczuka "Wiersze z gazet i czasopism" oraz o jego twórczości poetyckiej.

książki1200.jpg
"Wacław Tkaczuk znał wszystkich poetów"

Z nagrań archiwalnych przypomnieliśmy wypowiedzi samego Wacława Tkaczuka – m.in. o jego pracy w radiu czy przyjaźni z Edwardem Stachurą.

***

Wacław Tkaczuk pełnił funkcję sekretarza i wicedyrektora Programu 2 PR, a od 1994 do 2005 roku kierownika literackiego Teatru Polskiego Radia. Był autorem licznych audycji literacko-dokumentalnych i poetyckich oraz adaptacji radiowych prozy, dramatu i poezji.

Był m.in. laureatem Nagrody Literackiej im. Stanisława Piętaka (1994) za prezentację poezji współczesnej na antenie radiowej, Złotego Mikrofonu (1993) i Nagrody Rady Programowej PR (2004). W 2009 został laureatem Nagrody im. Witolda Hulewicza w kategorii twórczości radiowej.

Wydał trzy tomiki wierszy: "Skrzydło liścia" (1970), "Co z ognia, co z wody" (1977) oraz "Na więcej, na przepadłe" (2013).

*** 

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi:  Małgorzata Szymankiewicz i Elżbieta Łukomska

Goście: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia), Bogumiła Prządka (dziennikarka radiowej Dwójki), Iwona Smolka (krytyk literacki, dziennikarka radiowej Dwójki), Tadeusz Dąbrowski (poeta), Dariusz Pachocki (literaturoznawca)

Data emisji: 4.02.2018

Godzina emisji: 20.00

jp/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Palester, Herling-Grudziński i piekło emigracji

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:00
- Ich korespondencja jest świadectwem tego, jak wielkim złem jest emigracja ludzi kultury. Tych najzdolniejszych i najaktywniejszych, którzy zmuszeni są do życia w niechcianej izolacji – mówiła w Dwójce prof. Violetta Wejs-Milewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elizabeth Bishop. "Obserwacja świata podszyta grozą"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 13:59
- Wiersz "Zatoka", zadedykowany samej sobie na urodziny, jest dosyć przerażający, ale można go również odczytać jako litanię obrazów - opowiadał o jednym z liryków Elizabeth Bishop Andrzej Sosnowski.
rozwiń zwiń