X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nicola Chiaromonte. "On był wspaniały, bo nie był literatem"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 15:49
- Był myślicielem. Nie znajdzie się u niego żadnych uzurpacji i mistyfikacji, które literat potrafi zastosować. U niego jest czysta, jasna myśl - o zmarłym w 1972 r. włoskim eseiście i filozofie opowiadał w Dwójce tłumacz Stanisław Kasprzysiak.
Audio
  • Portret Nicoli Chiaromonte (Strefa literatury/Dwójka)
Okładki książek Nicola Chiaromontego: Notatki i Listy do Muszki (Wydawnictwo: słowoobraz terytoria)
Okładki książek Nicola Chiaromontego: "Notatki" i "Listy do Muszki" (Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria)Foto: mat. prom.

shutterstock pisanie 1200.jpg
Myślę, wątpię, piszę. Rzecz o naturze eseju

Z podziwem pisali o nim Gustaw Herling-Grudziński i Konstanty Jeleński. On sam twierdził: "Cokolwiek myślimy, mówimy, czynimy staje się bezsensowne, jeśli mamy przeświadczenie, że robimy to dla siebie. Na bezsens wskazuje nasza śmierć. Wszystko zaś nabiera sensu, jeśli dokonujemy tego z myślą o innych, o przyszłości, bezinteresownie".

Stanisław Kasprzysiak podkreślił, że chcąc zrozumieć sens istnienia, Nicola Chiaromonte zwracał się ku starożytnej Grecji. Gość audycji zwrócił uwagę, na trzy kluczowe dla Włocha pojęcia greckie. - To była mojra, czyli przeznaczenie, drugim to był kosmos rozumiany jako ład świata, trzecim zaś był Tanatos, czyli śmierć, którą uznawała za zachętę do życia, bo pozwala docenić każdy dzień, każdą chwilę.

Tłumacz wyjaśnił, dlaczego Chiaromonte uważał optymizm za zniewagę dla intelektu. Z kolei wydawca Piotr Kłoczowski zwrócił uwagę na myśl filozofa, wedle której cała nadzieja ludzkości tkwi w małych grupach przyjaciół. Zaś autor opracowań tekstów Chiaromontego Wojciech Karpiński mówił o jego życiu rodzinnym i światopoglądowej niezależności.

W "Strefie literatury" rozmawialiśmy też o wydanych w Polsce "Notatkach" Chiaromontego oraz "Listach do Muszki" - tomie jego korespondencji z pochodzącą z Niemiec benedyktynką, poetką i tłumaczką Melanie von Nagel.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Stanisław Kasprzysiak (tłumacz), Piotr Kłoczowski (wydawca) i Wojciech Karpiński (eseista)

Data emisji: 8.07.2018

Godzina emisji: 18.00

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To intymny pamiętnik pozbawiony literackich ambicji"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 12:00
- Słowo "sekretny", to klucz do tego dziennika. To tekst, który Herling-Grudziński pisał wyłącznie dla siebie samego. Ten tekst nie był przeznaczony do druku - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poezja z Irlandii. Spotkanie z Nualą Ní Dhomhnaill

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 16:02
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z tegoroczną laureatką Międzynarodowej Nagrody Poetyckiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O konflikcie Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 15:11
"Rok myśliwego" czy "Rok jagnięcia"? W audycji analizowaliśmy nigdy nie wypowiedziany do końca spór, jaki prowadzili dwaj wielcy poeci.
rozwiń zwiń