X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Strefa literatury 11 sierpnia godz. 18:00

Strefa literatury 11 sierpnia godz. 18:00
O Audycji
Tytuł Strefa literatury - Stanisław Swen Czachorowski 2019/08/11 18:00
Prowadzący Gacek Dorota
Opis

"Swen zrobił na mnie niesamowite wrażenie - szczupły, niewysoki, z wydatnym nosem i płomiennymi oczami - cały grał. Włosy, ręce, gestykulacja. Rozmawiał, jakby recytował, jakby był na scenie i sprawdzał wrażenie, jakie robi na widowni. A robił na wszystkich. Dominował w każdym towarzystwie. Nieraz w sposób dokuczliwy. Był apodyktyczny, zachłanny, zmienny w nastrojach. To pełen patosu, to bez humoru. Łatwo go można było urazić. Swen fascynował, ale długo po nim trzeba było odpoczywać. Potem znów do niego gnało. Prychający i szarpany przez nerwowe tiki, gdy grał, zmieniał się. Czytał swoje wiersze i wszyscy truchleli, że za głośno oddychają" tak poetę, prozaika, aktora Stanisława Swena Czachorowskiego wspominała Irena Prudil. Niedawno ukazało się wznowienie tomu próz tego pisarza "Pejzaż gnojnej góry". Książka pierwotnie u zostala wydana w 1968 roku w małym nakladzie i była do dziś nie do zdobycia. Czachorowski przez wiele lat był przyjacielem Mirona Białoszewskiego. Ich wspólne doświadczenia podczas powstania Białoszewski opisał w "Pamiętniku z powstania warszawskiego". O zmarłym w 1994 roku pisarzu opowiadają : poeta, eseista Piotr Matywiecki, poeta, literaturoznawca, autor posłowia do "Pejzażu gnojnej góry" Karol Samsel oraz dziennikarz, polonista Cezary Polak. Z archiwym Polskeigo Radia przypomnimy wiwiad ze Stanisławem Swenem Czachorowskim nagrany w 1992 roku przez Jerzego Skokowksiego. W czasie tej audycji poeta czytał też swoje wiersze. Teksty Swena Czachorowskiego przeczyta Andrzej Mastalerz. WYKORZYSTANE UTWORY 1. S. Swen Czachorowski "Czas do człowieka" 2 min. czyta autor 2. S. Swen Czachorowski "Czas jest poezja" 1.30. czyta A. Mastalerz 3. S. Swen Czachorowski "Pejzaż gnojnej góry" 9.30 min czyta Andrzej Mastalerz 4. Miron Białoszewski "Pamiętnik z powstania warszawskiego" 7 min. czyta autor

Goście Piotr Matywiecki, Cezary Polak, Karol Samsel
Playlista
Tagi
Playlista