Literacki portret Hetmana

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 22:00
Uchwałą Sejmu rok 2020 ustanowiono m.in. rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, jednego z najwybitniejszych wodzów w dziejach oręża polskiego. Z tej okazji w "Strefie literatury" przyglądaliśmy się literackim wizerunkom Hetmana, kreowanym przez polskich pisarzy i poetów.
Hetman Stanisław Żółkiewski
Hetman Stanisław ŻółkiewskiFoto: Polona.pl

Battle_of_Cecora_1620 663.jpg
Stanisław Żółkiewski – wódz w wielu wojnach

Posłuchaj
28:42 _PR2_AAC 2020_11_20-21-31-19.mp3 Literacki portret Hetmana (Strefa literatury/Dwójka)

Jako męża opatrznościowego i nieustraszonego rycerza opiewał go Julian Ursyn Niemcewicz w "Dumie o Żółkiewskim", będącej częścią jego słynnych "Śpiewów historycznych". Wacław Potocki opisywał Hetmana w "Transakcji wojny chocimskiej", a nieco zapomniany dramatopisarz Ignacy Humnicki uczynił go głównym bohaterem swej pięcioaktowej tragedii "Żółkiewski pod Cecorą", która wzbudziła gniew wielkiego księcia Konstantego.

Z kolei na początku XX wieku wśród autorów, którzy uczcili okolicznościowymi utworami przeniesienie w 1908 roku prochów Stanisława Żółkiewskiego do sarkofagu w podziemiach kolegiaty w Żółkwi, znalazła się Maria Konopnicka ("Od hetmańskiej trumny") i Stefan Żeromski ("Duma o hetmanie").

Dlaczego jednak nie pisali o nim najwięksi polscy romantycy: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński? Jak wielka historia i ówczesna polityka państwa polskiego wpływała na sposób przedstawiania bohaterów narodowych w literaturze?

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Kinga Michalska

Goście: prof. Ewa Grzęda (Uniwersytet Wrocławski), prof. Jerzy Fiećko (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 20.11.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Stanisław Żółkiewski. Wódz w wielu wojnach

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 05:50
7 października 1620 roku, po przegranej bitwie pod Cecorą, zginął Stanisław Żółkiewski, wybitny wódz, hetman wielki koronny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody 400. rocznicy śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Na Ukrainie uczczono jego pamięć

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 20:57
W 400. rocznicę śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego, wybitnego wodza i hetmana wielkiego koronnego, w Żółkwi w obwodzie lwowskim jego pamięć uczczono podczas szeregu uroczystości.
rozwiń zwiń