Życie pełne romantycznych przygód. Wspomnienie o Szymonie Bojko

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 08:15
- Jedną cechą mojej osobowości jest adorowanie kobiet – zwierzał się w archiwalnym nagraniu w "Opowieściach po zmroku" historyk sztuki Szymon Bojko.
Audio
  • Życie pełne romantycznych przygód. Wspomnienie o Szymonie Bojko (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Szymon Bojko (2003 r.)
Szymon Bojko (2003 r.)Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Szymon Bojko, urodzony w 1917 roku historyk sztuki, popularyzator polskiego malarstwa wspólczesnego, kolekcjoner plakatów (część zbiorów znajduje się w Muzeum Plakatu w Wilanowie), autor książek poświęconych sztuce wspólczesnej, był w ciągu swojego życia wykładowcą na uczelniach m.in. w Brazylii, japonii, Australii i USA.

Szymon Bojko w rozmowie z 2012 roku, gdy miał 95 lat, przyznał, że miał życie… pełne romantycznych przygód.

- Jedną cechą mojej osobowości, tak jak każdego chyba mężczyzny, jest adorowanie kobiet. To jest  potrzeba prawie że fizjologiczna, nawet nie erotyczna, drugiej płci, bo tacy my jesteśmy, my homo erectus, my homo sapiens. To jest u mnie bardzo rozbudowane i od najwcześniejszych lat, co zawdzięczam pewnej służącej – Bronci, która mnie wprowadziła w świat innej płci, a ja miałem wtedy sześć, siedem lat – wspominał w Dwójce Szymon Bojko.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowały: Ewa Stocka-Kalinowska

Goście: Szymon Bojko (historyk sztuki)

Data emisji: 15.12.2014

Godzina emisji: 21.00

pp/ch

Czytaj także

Ludwika Nitschowa - podarowała stolicy Syrenkę

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 05:55
- Chciałam dać Warszawie symbol siły, symbol obronności, symbol tych czasów, które się zbliżały - wspominała rzeźbiarka o swoim najważniejszym dziele.
rozwiń zwiń