Jerzy i Cyla - zakochani z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 11:30
– To była najbardziej romantyczna przygoda mojego życia. I najbardziej makabryczna – mówił Jerzy Bielecki, bohater reportażu o miłości dwojga więźniów z Auschwitz.
Audio
  • "Rozłączeni". Miłość, która rozpoczęła się w Auschwitz (Opowieści po zmroku/Dwójka)
  • Wojciech Cegielski o wydarzeniach 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau (Poranek Dwójki)
Jerzy Bielecki w 1985 r. otrzymał medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz tytuł Honorowego Obywatela Państwa Izrael
Jerzy Bielecki w 1985 r. otrzymał medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz tytuł Honorowego Obywatela Państwa IzraelFoto: Maria Jesus V/flickr/cc

Jerzy Bielecki jako młody chłopak trafił do obozu w Auschwitz jednym z pierwszych transportów. Tam poznał swoja wielką miłość - Cylę.  
Jerzy obiecał swojej ukochanej, że wyrwie ją z piekła Auschwitz. 21 lipca 1944 roku przebrany za esesmana razem z Cylą wyszli z obozu. Po brawurowej ucieczce przyrzekli sobie, że po wojnie się spotkają. Cyla ukrywała się do końca wojny we wsi Przemęczany-Gruszów u rodziny Czerników, znajomych wujka Jerzego Bieleckiego, gdzie była traktowana jak córka. Bielecki walczył w oddziale partyzanckim AK.

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia
Po wojnie Cyla otrzymała wiadomość, że Jurek zginął w partyzantce. On usłyszał, że jego ukochana wyjechała do Szwecji i tam zmarła. Ich drogi się rozeszły na kilkadziesiąt lat.
W maju 1983 roku Cyla, mieszkająca z rodziną w Nowym Jorku, dowiedziała się od Polki, która u niej sprzątała, że Jurek żyje. Kobieta widziała film dokumentalny, w którym Bielecki opowiadał swą historię. Cyla zdobyła jego numer telefonu. 8 czerwca 1983 roku przyleciała do Polski. Mężczyzna czekał na nią z bukietem 39 róż, za każdy rok rozłąki po jednej.
Cyla Cybulska zmarła w lutym 2006 roku, Jerzy Bielecki - w październiku 2011.
***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Gość: Jerzy Bielecki (nagranie z 2007 r.)

Tytuł reportażu: "Rozłączeni"

Autorki reportażu: Joanna Szwedowska i Katarzyna Nowak
Data emisji:
26.01.2015
Godzina emisji:
21.00

mc

Czytaj także

Ofiara i kat z Auschwitz w jednej celi śmierci...

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 11:00
Stanisława Rachwał była więźniarką w obozie oświęcimskim. Po wojnie trafiła do komunistycznego więzienia. Tam spotkała esesmanki z obozu. Pokusa zemsty była nieodparta... Zapraszamy do wysłuchania reportażu "WiNna nie WiNna" Patrycji Gruszyńskiej-Ruman nagrodzonego w 2009 roku Prix Italia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przykazanie dziadka - cichociemnego

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 11:40
- Podczas rehabilitacji puszczam sobie kasetę z głosem dziadka, wtedy mam więcej siły, żeby zrobić jakieś ćwiczenie - opowiada bohaterka reportażu "Szczęściara".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść więziennego poety

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 12:00
- Życie za kratami daje możliwość zatrzymania i zajrzenia w głąb w siebie. Tu odnalazłem chęć pisania - mówi bohater reportażu. "Poezja w celi z widokiem na chmury".
rozwiń zwiń