X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Klasztor w Wąchocku. Duma cystersów i perła architektury

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 11:00
Dwukrotnie zniszczony przez najazdy tatarskie, spustoszony w 1656 roku przez wojska księcia Siedmiogrodu Jerzego Rakoczego, omal nie popadł w całkowitą ruinę. Dzięki zakonnikom jest dziś jednym z najpiękniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce.
Audio
  • Opactwo Cystersów w Wąchocku (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Opactwo w Wąchocku
Opactwo w WąchockuFoto: PAP/Michał Walczak

W "Opowieściach po zmroku" odwiedziliśmy pochodzący z XIII wieku klasztor cystersów, który w tym roku został wpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę na Listę Pomników Historii. Miejsce na tej liście uprawnia do ubiegania się o wpis na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Wąchock otrzymał prawa miejskie w 1454 roku, a cystersi od początku odgrywali dużą rolę w miejscowej gospodarce. Zakonnicy zajmowali się hodowlą, młynarstwem, tkactwem, a także górnictwem i hutnictwem. Opactwo otrzymało przywilej na poszukiwanie kruszców w księstwie krakowskim i sandomierskim. Dzięki temu budowano huty, co dało początek staropolskiemu zagłębiu hutniczemu.

Poza wspaniałą romańską architekturą do klasztoru cystersów w Wąchocku przyciąga wspaniały Festiwal "Muzyka w Opactwie - Bach u cystersów", który odbywa się tutaj we wrześniu. Jedną z gwiazd tegorocznej odsłony był wirtuoz wiolonczeli - Misza Maisky.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: ojciech Zachariasz i brat Albert (cystersi)

Data emisji: 11.12.2017

Godzina: 21.30

mko/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Architekci: Plac Defilad to dowód impotencji PRL-u i III RP

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 19:00
- To miejsce obciążone historią: stalinowskich marszów, wiecu Gomułki i mszy papieskiej Jana Pawła II. Ale też dowód bezsiły miasta, które nie potrafi Placu Defilad sensownie zagospodarować – mówił w Dwójce architekt Czesław Bielecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Megamiasto z czterech państw Bloku Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 19:03
- Chodziło mi o zestawienie kadrów z różnych miast. Odwołanie się do tego, co jest podobne w Pekinie, Moskwie, Warszawie czy Berlinie - opowiadał w Dwójce Marek M. Berezowski, autor książki fotograficznej pt. "Citymorphosis".
rozwiń zwiń