Skąd się wziął ruch slow food?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 17:28
- Mam wrażenie, że ruch slow food w Polsce w 90 procentach realizuje się w objawach zewnętrznych – mówił w Dwójce Łukasz Klesyk, dziennikarz kulinarny i krytyk alkoholi.
Audio
  • Łukasz Modelski i Łukasz Klesyk rozmawiają o idei slow food (Droga przez mąkę/Dwójka)
Według zwolenników ruchu slow food jedzenie powinno być nie tylko smaczne, ale uczciwie zrobione. Postuluje się też skrócenie drogi między jego wytwórcą, a sprzedawcą.
Według zwolenników ruchu slow food jedzenie powinno być nie tylko smaczne, ale uczciwie zrobione. Postuluje się też skrócenie drogi między jego wytwórcą, a sprzedawcą.Foto: FLICKR/ Baker County Tourism/C.C. 2.0

Choć hasła związane z ideą slow food są w Polsce coraz bardziej popularne, ich znajomość jest często powierzchowna. Z tej przyczyny w audycji "Droga przez mąkę” pochyliliśmy się nad fundamentalną dla miłośników dobrego jedzenia książką "Slow food. Prawo do smaku" autorstwa Carla Petriniego, założyciela ruchu. Zawiera ona przemyślania i porady, które mają podnieść jakość spożywania pokarmów.

- Ta książka zaczęła się od tego, że Petriniemu przestał smakować jego ulubiony paprykarz, który zwykł spożywać w zaprzyjaźnionej oberży – opowiadał Łukasz Klesyk. – Okazało się, że mięsistą  i pachnącą paprykę z Astii zastąpiono tańszą, ale mniej smaczną papryką z Holandii. Co więcej, stało się tak dlatego, że okoliczni rolnicy przerzucili się na hodowlę cebulek tulipanów eksportowanych do Holandii…

***
Tytuł audycji: Droga przez mąkę
Prowadzenie: Łukasz Modelski
Gość: Łukasz Klesyk, dziennikarz kulinarny
Data emisji: 14.02.2015
Godzina emisji: 11.30
bch/jp

Zobacz więcej na temat: Łukasz Modelski żywność
Czytaj także

Oszczędne gotowanie i inne sztuczki? Tylko dzięki książkom

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 18:28
Co warto czytać w kuchni? Nie chodzi tu o umilenie czasu powieściami, ale – o książki kucharskie. Oto przegląd książek z przepisami dobrymi i tymi mało strawnymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

James Bond na śniadanie, obiad i kolację

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 17:50
Rozmowa z Gosią Serugą na temat zwyczajów kulinarnych tajnego agenta Jej Królewskiej Mości - Jamesa Bonda.
rozwiń zwiń