X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Mięso z angusów ma doskonały smak"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 12:15
- Kiedyś, pracując jeszcze w korporacji i mając ziemię na Mazurach, kupiłem sobie stado bydła, a konkretnie angusów po to, żeby mieć dobre steki - mówił w Dwójce Rafał Bachan, warszawski rzeźnik, właściciel sklepu i bistro.
Audio
  • Rafał Bachan o polskiej wołowinie (Droga przez mąkę/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

zielnik_1200.jpg
Pasta z pokrzyw i inne pomysły zielarki ze Szwecji

Angus to rasa krów, którą bardzo chwali sobie gość Dwójki. - Po pierwsze dają doskonałe mięso na steki. Ma ono doskonałe przerosty, doskonały smak. Po drugie są to zwierzęta, które w naszych warunkach klimatycznych mogą cały rok przebywać na zewnątrz. A po trzecie to bardzo pierwotna rasa, niemodyfikowana genetycznie, w związku z czym te zwierzęta bardzo dobrze się hodują, są bardzo przyjazne i nie sprawiają żadnych problemów - tłumaczył Rafał Bachan.

Jako hodowca bydła stawia on na naturalne metody. - Krowy mają być szczęśliwe wtedy, kiedy żyją. Nie wyobrażam sobie trzymania zwierząt w dużych oborach tylko po to, żeby miały lepsze mięso. Nie będąc aż tak marmurkowe, jak mięso ze zwierząt stojących w oborach, jest ono nadal fenomenalne, dlatego że moje krowy są karmione w sposób naturalny. Przez cały rok jedzą trawę, a to gwarancja dobrego odżywiania. Od tego zależy później jakość mięsa - podkreślał.

Gdzie w Polsce jest najwięcej hodowli angusów. Ile mięsa z nich trafia na krajowy rynek, a ile na eskport? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Rafał Bachan (warszawski rzeźnik, właściciel sklepu i bistro)

Data emisji: 21.07.2018

Godzina emisji: 12.30

pg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Smakowita Ukraina i kraje Kaukazu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 16:07
Gościem audycji była Olia Hercules, autorka książek poświęconych ukraińskiej i kaukaskiej kuchni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Paskalizacja plus". Polski wkład w konserwację żywności

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 13:16
- Instytu Wysokich Ciśnień PAN opracował technologię HPP+, która umożliwa zmiękczenie, a następnie rozerwanie błon przetrwalników bakterii i grzybów przyczyniających się do rozkładu żywności - mówiła w Dwóje Emilia Pawlikowska.
rozwiń zwiń