X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Magdalena Maślak: kuchnia żydowska to kuchnia sezonowa

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 12:00
- Kuchnia żydowska ma tyle odsłon, ile krajów. I w każdym kraju, w którym mieszkają Żydzi, jest kuchnia żydowska lokalna - mówiła w Dwójce Magdalena Maślak z muzeum POLIN, kuratorka TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia.
Audio
  • Magdalena Maślak o kuchni żydowskiej (Droga przez mąkę/Dwójka)
Plakat TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia
Plakat TISZ Festiwalu Żydowskiego JedzeniaFoto: Mat. promocyjne

W Warszawie trwa druga odsłona TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia, który ma na celu wspólne poszukiwanie domowych smaków kuchni żydowskiej. Jak zaznaczyła kuratorka wydarzenia, nie jest to jednak takie proste, ponieważ dla większości osób w naszym kraju kuchnia żydowska kojarzy się głównie z tą przedwojenną, czyli aszkenazyjską - pochodzącą z terenów Europy Środkowej. Często również skojarzenia wędrują w stronę kuchni izraelskiej, którą charakteryzuje hummus i falafel.

Magdalena Maślak podkreśliła, że wszystkie potrawy z kuchni żydowskiej są właściwe danemu miejscu, czyli ściśle związane z miejscem zamieszkania. - Kuchnia żydowska, np. z terenów Polski, to jest kuchnia sezonowa, w dużej mierze spójna z lokalną i nie żydowską, ponieważ czerpie z tych samych składników, z tych samych przypraw. Oczywiście do kuchni żydowskiej dochodzą jeszcze zasady koszerności, które są bardzo szczegółowo rozpisane, np. niejedzenie wieprzowiny lub niełączenie nabiału i mięsa - i to odróżnia kuchnię żydowską od każdej innej - wyjaśniała organizatorka festiwalu.

Jak wiele śladów z kuchni żydowskiej pozostało w naszych potrawach? Czego o tej kuchni nie wiemy? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Magdalena Maślak (Muzeum POLIN, organizatorka TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia)

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 10.00

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa Singera. Powracająca pamięć stolicy o Żydach

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 10:00
- To, że w tym miejscu kultura żydowska potrafiła się tak wspaniale odrodzić, mimo ciosów zadanych przez wojnę i rok 1968, świadczy o tym, jak bardzo była wtopiona w Polskę - o 15. odsłonie festiwalu Warszawa Singera opowiadała w Dwójce Izabelą Teodorkiewicz z Fundacji Shalom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Food design i mięso z probówki. Gastronomia przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 09:52
- Nasza wystawa "Uśpieni sytością" podzielona jest na trzy części: odpady, hodowla i uprawa. Podeszliśmy też do tematu food design, który pozwala problem jedzenia potraktować szerzej. Mówimy o tym, ile żywności marnuje się na świecie, mówimy też o głodzie - powiedział w Dwójce Michał Grzymała, kurator ekspozycji.
rozwiń zwiń