Koguty, kaczki i inne smakołyki - Thermopolium w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 11:07
Najbardziej komentowanym odkryciem archeologicznym minionego roku było znalezisko w Pompejach. Antyczny stragan został zidentyfikowany podczas wykopalisk w 2019 roku. Wówczas archeolodzy dotarli do jego pierwszych fragmentów, całość zaś odsłonięto pod koniec zeszłego roku. Odkopane zostały również szczątki dwóch mężczyzn - ofiar erupcji Wezuwiusza oraz psa.
Pompeje
PompejeFoto: tose/shutterstock

Posłuchaj
23:20 Dwójka Droga przez mąkę 10 styczeń 2021 11_01_31.mp3 Rozmowa o Thermopolium w odkrytym w Pompejach ( Droga przez mąkę/Dwójka)

 

Erupcja Wezuwiusza zniszczyła Pompeje oraz pobliskie Herkulanum i Stabie niespełna 2000 lat temu, w roku 79 n.e. Większość mieszkańców zabiła fala gorącego, trującego dymu połączona ze spadającymi płonącymi odłamkami lawy. Potem miasta pokrył kilkumetrową warstwą gorący popiół i lawa. Zniszczone miasta zostały zapomniane, by zostać ponownie odkryte pod koniec XVI wieku.

Na odkrytym Thermopolium, które przetłumaczyć można jako "sklep kucharski/sklep z jedzeniem", doskonale zachowały się freski przedstawiające zwierzęta. O tym, co nowego do naszej wiedzy o kuchni starożytnego Rzymu wniosło niedawne odkrycie w Pompejach rozmawialiśmy z Ingą Grześczak – filologiem klasycznym.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Data emisji: 10.01.2020

Godzina emisji: 11.00​


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pod szkieletem mężczyzny w Pompejach znaleziono woreczek z monetami

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 15:21
W Pompejach dokonano kolejnego odkrycia po odnalezieniu kilka dni wcześniej szkieletu mężczyzny, który zginął w czasie ucieczki po wybuchu Wezuwiusza w 79 roku. Pod szczątkami mężczyzny archeolodzy znaleźli jego majątek - woreczek z 20 monetami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sensacyjne odkrycie w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:30
Doskonale zachowane szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza odkryto na terenie rezydencji Civita Giuliana znajdującej się ok. kilometr od miasta. Były w tak dobrym stanie, że można było określić wiek ofiar oraz ich prawdopodobną tożsamość. Naukowcy sądzą, że odkryte szczątki należą do 40-letniego właściciela willi, sędziego lub dowódcy wojskowego. Towarzyszył mu o połowę młodszy niewolnik.
rozwiń zwiń