Smakowity Paryż lat 20. XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 11:00
Zakochany we francuskiej kuchni, człowiek o gargantuicznym apetycie. W latach 1926–1927 pod pretekstem studiów na Sorbonie A.J. Liebling smakował Paryż w jego popularnej odsłonie. Swoje doświadczenia i spostrzeżenia opisał w wydanej właśnie po polsku książce "Między posiłkami. Apetyt na Paryż". Jej tłumaczka i współwydawca Anna Arno była gościem "Drogi przez mąkę".
Kantyna przy Dworcu Północnym (Gare du Nord) w Paryżu, początek XX wieku
Kantyna przy Dworcu Północnym (Gare du Nord) w Paryżu, początek XX wiekuFoto: parismuseescollections.paris.fr/CC0

Koledzy z "New Yorkera" nieraz o świcie zastawali go w redakcyjnej łazience: rozebrany do pasa, odprawiał poranne ablucje, po nocy stukania w maszynę. Wszystkiego ciekawy, fantastycznie oczytany, Liebling był gawędziarzem, nie zaś popisującym się, nudnym erudytą.

W latach 1926–1927 pod pretekstem studiów na Sorbonie odbywał własny staż w świetnych, choć zwykle niedrogich restauracjach. Jak pisał James Salter, "niczym kawałki wstążek i błyskotki, które sroka przynosi do gniazda, Liebling gromadził rzeczy odrzucone, które niosą emocjonalny ładunek, fragmenty fantastycznego i znikającego miasta, tego samego, które pokochali Hemingway i Gertrude Stein, miasta w latach dwudziestych wyczerpanego po czterech latach krwawej wojny i zmęczonego pomimo ostatecznego zwycięstwa. Twarz miało jeszcze czarującą, ale cera straciła świeżość, a na czole i wokół ust pojawiły się delikatne zmarszczki".

(opis pochodzi od wydawcy)

***

Anna Arno ukończyła historię sztuki w Institute of Fine Arts na Uniwersytecie Nowojorskim. Jest poetką, pisarką, eseistką i tłumaczką. Także laureatką Nagrody im. Konstantego A. Jeleńskiego, przyznawanej przez "Zeszyty Literackie" za debiut, Nagrody "Zeszytów Literackich" w dziedzinie poezji im. Josifa Brodskiego (2003) oraz II Nagrody ZAIKS-u "Kultura w pandemii, pandemia w kulturze" w kategorii Reportaż (2021).


Posłuchaj
26:08 Droga przez mąkę Dwójka 15 maj 2022 11_02_28.mp3 Smakowity Paryż lat 20. XX wieku (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Droga przez mąkę" 

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Anna Arno (poetka, pisarka, eseistka i tłumaczka)

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 11.00

Czytaj także

Jakie są polskie superfoods? Które powinny znaleźć się w diecie? 

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 10:03
 - Jako społeczeństwo spożywamy bardzo niewiele warzyw i owoców, dlatego warto ubogacać swoją dietę o polskie superfoods: warzywa, owoce i zioła, kasze, ale także... śledzie - tłumaczyła Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny.
rozwiń zwiń