Mikrokolektyw i Pianohooligan - koncerty na Dzień Jazzu

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 15:36
W jazzowym wydaniu "Filharmonii Dwójki" w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego wystąpili: grupa Mikrokolektyw i Pianohooligan. Zapraszamy do oglądania nagrań wideo z tych koncertów.
Mikokolektyw
MikokolektywFoto: Grzegorz Śledź- Jestem osobą destrukcyjną. W życiu i muzyce interesuje mnie ryzyko, nie wygoda – mówił przed dwoma laty Polskiemu Radiu Kuba Suchar, który na czele kwartetu Robotibok wprowadził polski jazz w XXI wiek, a z duetem Mikrokolektyw, który tworzy wraz z trębaczem Arturem Majewskim - do prestiżowego katalogu amerykańskiej wytwórni Delmark. - Coraz mniej interesują mnie zamknięte formy, a coraz bardziej swobodna improwizacja, "granie w chwili" – zwierzał się w dwójkowym "Nokturnie" wrocławski perkusista. - Po prostu siadam do instrumentu i zaczyna się proces, którego efektu nie jestem w stanie zaplanować, ani przewidzieć. Gdy uwalniam granie od myślenia, potrafię sięgnąć do takich buforów, które mnie samego zaskakują – dodał.
Pianohooligan to zaś nie kto inny, tylko pianista Piotr Orzechowski , którego debiutancka płyta z odczytanymi na nowo kompozycjami Krzysztofa Pendereckiego wzbudziła wielkie zainteresowanie zarówno świata jazzu jak i muzyki poważnej. Punktem zwrotnym w karierze 23-letniego muzyka było zdobycie I nagrody na prestiżowym Montreux Jazz Solo Piano Competition w ramach Montreux Jazz Festival 2011 w Szwajcarii. Jest on dziś doceniany nie tylko jako pianista solowy i kompozytor, ale również jako lider kwartetu jazzowego High Definition, z którym wygrał kilka międzynarodowych konkursów m.in. Jazz Hoeilaart 2011 w Belgii.
Koncert poprowadzili Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński.

Zobacz więcej na temat: Jazz koncert

Czytaj także

Kwintet Wojtka Mazolewskiego - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 12:00
Mistrzowskie połączenie jazzu z innymi gatunkami muzyki - oto propozycja Kwintetu Wojtka Mazolewskiego. Zapraszamy do obejrzenia wideo, galerii zdjęć i wysłuchania rozmowy z liderem zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komeda na czele jazzowego topu wszech czasów!

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 01:10
Zdaniem słuchaczy Dwójki to właśnie urodzony w Poznaniu pianista dokonał najlepszych nagrań w historii polskiego jazzu.
rozwiń zwiń