Kazimierza Serockiego awangarda dla mas

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 15:00
Jako pierwszy udowodnił, że polska muzyka eksperymentalna może się równać z osiągnięciami zachodnich kompozytorów. W "Bitej godzinie" przybliżyliśmy nieco zapomniany dorobek Kazimierza Serockiego.
Audio
Kazimierz Serocki
Kazimierz SerockiFoto: serocki.polmic.pl

3 marca 1922 roku w Toruniu urodził się Kazimierz Serocki. Kompozytor, który w latach 60. i 70. trzykrotnie otrzymywał zamówienia od najbardziej prestiżowego festiwalu muzyki współczesnej w Europie - "Donaueschinger Musiktage”. Utwory Serockiego wykonywano tam już w 1963 ("Segmenti "), 1964 (" Freski symfoniczne") i w 1979 roku ("Pianophonie" ). Kompozytor zmarł nagle, 9 stycznia 1981 roku; miał niespełn 59 lat.  Mimo, że jego muzykę można uznać za awangardową, wyróżniała ją komunikatywność i żywiołowa energia. Może właśnie dlatego niektóre utwory - "Swinging Music" czy "Arrangements"  - stały się  przebojami muzyki sonorystycznej, trafiając nie tylko do specjalistów. 

Muzyka, życie, dokumenty i partytury oraz nagrania utworów zapomnianego dziś kompozytora - wszystko to jest dostępne w Internecie. Dwie muzykolożki, Iwona Lindstedt i Beata Bolesławska, stworzyły stronę serocki.polmic.pl.

O tej stronie i o samym Kazimierzu Serockim rozmawialiśmy z autorkami  w "Bitej godzinie".

Do wysłuchania nagrania audycji zaprasza Ewa Szczecińska.

Czytaj także

"Moss marzy, tworzy, burzy" - Wojciech Markiewicz

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 13:12
Poniedziałek, 24 września 2012, godzina 21.08, Program 1. Sentymentalna podróż do Torunia, gdzie zaczynał swoją karierę muzyczną Piotr Moss mieszkający w Paryżu kompozytor, autor piosenek, laureat „Złotego Mikrofonu” i wielu prestiżowych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Preisner. Kompozytor, który w święta uwielbia ciszę

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 16:41
Zbigniew Preisner Boże Narodzenie spędza w górach niedaleko Nowego Sącza. – W tym okresie najbardziej lubię ciszę, nie lubię świąt w wielkim gronie – przyznał.
rozwiń zwiń