REKLAMA

"Płaza zaczyna jak Reymont skrzyżowany z McCarthym"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 17:00
- Mam przeczucie, że Maciej Płaza napisał tę powieść wcześniej niż "Skorunia", że to jest ten właściwy debiut. Może dobrze, że nie zadebiutował tą powieścią - mówił o książce "Robinson z Bolechowa" krytyk literacki Piotr Kofta.
Audio
  • Małe wielkie historie w najnowszej prozie (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek Robinson w Bolechowie Macieja Płazy i Nieczułość Martyny Bundy
Okładki książek "Robinson w Bolechowie" Macieja Płazy i "Nieczułość" Martyny BundyFoto: materiały prasowe/pixabay/domena publiczna

Podejrzenie, że druga powieść Macieja Płazy powstała wcześniej niż nagradzany "Skoruń" Piotr Kofta uzasadnił mało spójną i chaotyczną konstrukcją opowieści. - Zaczyna się świetnie. Przedzieramy się przez kawał mrocznej prozy, żeby wyjść na światło, ale to jest jakby nowela w tej powieści. Ona się w pewnym momencie kończy i zaczyna się opowieść, która jest zwyczajnie słabsza.

Krytyk dodał, że wielką zaletą "Robinsona w Bolechowie" jest język. ("Fajnie jest poczytać zdania, które mają kolory"). Zgodziła się z nim goszcząca w audycji Iwona Rusek, która zwróciła uwagę na świeże opisy wojsk niemieckich, które pojawiają się w pierwszej, wojennej części historii. - Niestety część powojenną i współczesną książki Płazy uważam za nieudaną i źle poprowadzoną - oceniała krytyczka, która jako przykład pewnej nieudolności podała płaski i słabo rozegrany wątek relacji miłosnej między głównym bohaterem Robertem a jego dziewczyną Julią.

W audycji krytycy omówili też debiutancką powieść Martyny Bundy pt. "Nieczułość", która zebrała jeszcze więcej krytycznych uwag niż "Robinson w Bolechowie".

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 25.11.2017

Godzina emisji: 12.30

bch/mc

Czytaj także

"Stancje". Wioletta Grzegorzewska utrzymała poziom?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 15:40
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy m.in. najnowsze prozatorskie dzieło autorki chwalonej za poprzednią książkę "Guguły", której angielski przekład pt. "Swallowing Mercury" nominowany był do wyróżnienia The Man Booker International Prize.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieści o zębach sław i życiu Czechów w Rumunii

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 15:45
W audycji rozmawialiśmy o książkach: "Historia moich zębów" Valerii Luiselli oraz "Palince. Prozach z Banatu" Matěja Hořavy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wymazane". Witkowski na Dzikim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 10:00
W audycji "Czytelnia" rozmawialiśmy o nowej książce Michała Witkowskiego. Omówiliśmy też "Balladę o pewnej panience" Szczepana Twardocha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barnes zbyt angielski, by pisać o Szostakowiczu?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 16:00
- Nawet jeśli to nie najwybitniejsza książka Juliana Barnesa, to jest ciekawa i mrożąca krew w żyłach. Dobrze jest podczas lektury słuchać Szostakowicza - o powieści "Zgiełk czasu" mówił w Dwójce Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poliglotyczni kochankowie". Miłość vs. postmodernizm

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 15:20
- Problemem tej książki jest to, że obiecuje ona więcej, niż daje w zamian. Im głębiej wchodzi się w ten tekst, tym bardziej człowiek zaczyna się zastanawiać, o co właściwie w nim chodzi. – podkreślił Piotr Kofta, opowiadając o książce szwedzkiej pisarki Liny Wolff.
rozwiń zwiń