Sprawy ostateczne z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 13:30
Podczas niedzielnego spotkania nasi recenzenci – Iwona Rusek i Piotr Kofta – zajrzeli do pozycji dwóch polskich autorów, Huberta Klimki-Dobrzanieckiego "Niech żyje śmierć!" oraz Grzegorza Uzdańskiego "Wypiór".
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
29:52 Dwojka_Czytelnia 2021_10_31-12-30-09.mp3 Iwona Rusek i Piotr Kofta o nowościach czytelniczych (Czytelnia/Dwójka)

 

"Wypiór" to historia o parze znerwicowanych, wielkomiejskich trzydziestolatków, którym sypie się związek. Opowiedziana z humorem i epickim realizmem, jest zarazem opowieścią niesamowitą, gdyż jedną z głównych ról gra tu przeistoczony w wampira Adam Mickiewicz.

W powieści "Niech żyje śmierć!" splatają się trzy historie, jedno miasto – Wiedeń  i jeden wspólny motyw: śmierć. Co pozornie proste i nieuniknione odsłoni jednak przed czytelnikiem cały kalejdoskop postaw i odcieni. W słodko-gorzkim korowodzie towarzyszyć będziemy bohaterom w ich ostatniej drodze, którą i my sami kiedyś będziemy musieli przemierzyć. Książka eksperymentuje z narracją i językiem, balansuje pomiędzy humorem i powagą, tworząc celny, tragikomiczny portret austriackiego społeczeństwa. Ale to zwierciadło, w którym śmiało i my sami moglibyśmy się przejrzeć.

[opisy pochodzą od wydawców]

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta (krytycy literaccy)

Data emisji: 31.10.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Grzegorz Jankowicz: współczesność domaga się języka opowieści

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 12:00
- To, co obserwujemy w przestrzeni publicznej, to w zasadzie nie są dyskusje, tylko kłótnie prowadzone z bardzo twardych pozycji ideologicznych. Ma się wrażenie, że wszystko jest czarno-białe, podczas gdy nasze myśli są płynne, nasze tożsamości niejednoznaczne. To wszystko domaga się bardziej elastycznego języka opowieści, a literatura daje taką przestrzeń - mówił w "Poranku Dwójki" Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Radiobook": "Opowieść Artura Gordona Pyma" E. A. Poe [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 07:02
W serii Polskiego Radia "Radiobook" po raz pierwszy sięgamy do twórczości mistrza horroru - Edgara Allana Poe. Proponujemy "Opowieść Artura Gordona Pyma", w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka (nagranie z 1995 roku).
rozwiń zwiń