Irene Solà i Jaume Cabre, czyli literatura katalońska

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 08:00
Tym razem wspólnym mianownikiem dla zaprezentowanych w audycji książek była Katalonia, a także... podobna stylistyka okładek! Zaprezentowaliśmy dwie publikacje katalońskich pisarzy - "Ja śpiewam, a góry tańczą" (Irene Solà) oraz "Spaleni w ogniu" (Jaume Cabre).
Okładki książek
Okładki książekFoto: Mat. pras.

Irene Solà "Ja śpiewam, a góry tańczą" (tł. Barbara Bardadyn)

Góry przechowują pamięć o minionych pokoleniach. Mają w sobie mądrość, której ludzie nie pojmują, i trwają wiecznie - w przeciwieństwie do miłości, wojny czy przyjaźni. Niektórzy mówią, że góry dają życie. Inni wierzą, że co dziesięć lat ktoś musi zginąć wśród skał od uderzenia pioruna. Przekonała się o tym rodzina Domèneca i Sió. Ich losy ciasno splatają się z miejscem, w którym żyją.

"Ja śpiewam, a góry tańczą" oddaje głos także tym, którzy mogą opowiedzieć swoją historię po raz pierwszy. Ukrywająca się w lesie sarna, duch poety, wyczekujące deszczu grzyby, kobiety przed wiekami oskarżone o czary, chmury zrzucające błyskawice… Bohaterowie wymykają się chronologicznym ramom czasu i oficjalnej historii, tworząc górski mikrokosmos pełen wzajemnych konfliktów i zależności.

Czerpiąc z historii i mitów, wiejskich ballad oraz literatury pięknej, Irene Solà tworzy literacką gawędę o poszukiwaniu bliskości, śmierci i celebracji życia.

Książka wyróżniona Europejską Nagrodą Literacką 2020, Nagrodą Llibres Anagrama, Nagrodą Punt de Llibre pisma internetowego "Núvol", Nagrodą Cálamo oraz Nagrodą im. Marii Àngels Anglady. Znalazła się także wśród najlepszych książek prozatorskich 2022 roku w rankingu "The Guardian".

***

Jaume Cabre "Spaleni w ogniu" (tł. Anna Sawicka)

Barcelończyk Ismael nie miał łatwego dzieciństwa, ale udało mu się zdobyć wykształcenie i podjął pracę jako nauczyciel języka i literatury. Pewnego dnia, szukając guzików, zagląda do pasmanterii, gdzie natyka się na koleżankę z dzieciństwa. Powoli zaczyna się rozwijać między nimi uczucie. Jednak przypadkowe spotkanie z woźnym ze szkoły wywraca jego życie do góry nogami. Ismael budzi się w dziwnym miejscu i nie wie nie tylko, kim są dziwni lekarze, ale także jak on sam ma na imię. Jedynie odzyskanie pamięci pozwoli mu zrozumieć, w jakich się znalazł opałach, ale okaże się ono niezwykle trudnym zadaniem.

Cabré przeplata dramatyczne zdarzenia z życia Ismaela z przygodami rezolutnego dzika, o zacięciu filozoficznym, który – podobnie jak Stephen W. Hawking w "Krótkiej historii czasu" – zastanawia się nad kierunkiem strzałki czasu.

W "Spalonych w ogniu" czytelnik znajdzie wszystko, co najlepsze: wciągającą intrygę, niepokojące, niejednoznaczne postaci oraz nieoczekiwane, zabawne literackie nawiązania – gwarancję prawdziwej przyjemności i nostalgicznej refleksji.

Powieść ta w drugim tygodniu lutego była prezentowana na naszej antenie w cyklu "To się czyta". Jej fragmentów można posłuchać TUTAJ. >>>

(opisy obu książek pochodzą od wydawców)


Posłuchaj
26:53 Czytelnia Dwójka 26 luty 2023 12_29_56.mp3 Irene Solà i Jaume Cabre, czyli literatura katalońska (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta (krytycy literaccy)

Data emisji: 26.02.2023

Godzina emisji: 12.30

mg

Czytaj także

"W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 07:00
Od 30 stycznia, od poniedziałku do piątku ok. godz. 21.45, a w soboty i niedziele ok. 20.45, zapraszamy do słuchania fragmentów książki pt. "W poszukiwaniu straconego czasu", w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego i w interpretacji Jerzego Radziwiłowicza (nagranie z 1975 roku, dostępne bezpłatnie w ramach "Radiobooka").
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jeśli przecięto cię na pół" i "Czarna ręka, zsiadłe mleko". Kameralny, autorski świat

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 13:03
Tym razem w "Czytelni" zagościła nowa polska proza. Omawialiśmy powieści "Jeśli przecięto cię na pół" Łukasza Barysa i "Czarna ręka, zsiadłe mleko" Katarzyny Szaulińskiej.
rozwiń zwiń