Poznaj prawdziwe oblicze Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 19:25
Mikołaj to słowo, które większości z nas kojarzy się z postacią brodatego staruszka niosącego worek z prezentami. Tymczasem to imię, które skupia w sobie tradycję wywodzącą się już z czasów starożytności.
Audio
  • Dr Agata Hącia okiem językoznawcy opowiada o Mikołaju i mikołajkach (Nasz język współczesny/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: PublicDomainPictures/Pixabay

- Mikołaj to imię pochodzenia greckiego, które składa się z dwóch słów: Nike (zwycięstwo) oraz Laos (lud) – powiedziała dr Agata Hącia. Pierwsze zapisy tego słowa w języku polskim pojawiły się już w XII wieku. Oprócz takich wersji jak Nikołaj, Mikołaj i Mikułaj, popularnością cieszyły się również zdrobnienia, a także..nazwiska. Niewiele osób wie, że Miklaszewski, Mikołajczyk, Mikulski, Mikołajewski czy Kołakowski to nazwiska etymologicznie pochodzące właśnie od imienia Mikołaj – dodała goszcząca w Dwójce językoznawczyni.

W nagraniu posłuchamy również o św. Mikołaju, a także o obchodach 6 grudnia, które niegdyś nie kojarzyły się z mikołajkami, ale z… pasterskim świętem ochrony przed dzikimi zwierzętami.

***

Tytuł audycji: Nasz język współczesny

Rozmawiała: Małgorzata Tułowiecka

Gość: dr Agata Hącia (językoznawczyni)

Data emisji: 6.12.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W nazwie Kałuszyn nie ma nic śmierdzącego

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 19:00
- To nazwa wskazująca na właściwości terenu. Kiedyś kał oznaczał po prostu błoto - wyjaśniała językoznawczyni Agata Hącia, która w Dwójce opowiadała o genezie nazw miejscowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak "biskup" z "aniołem" szli do Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 20:00
– Te słowa przechodziły przez kilka języków – mówił językoznawca prof. Radosław Pawelec o wyrazach, które trafiły do polszczyzny okrężną drogą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy oczy zamieniają się w oka

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 15:00
- Jeśli w języku zostają dwie podobne do siebie formy, po jakimś czasie zaczynają one mieć różne znaczenie - przypominał prof. Radosław Pawelec, opowiadając o wpływie gramatyki na leksykę.
rozwiń zwiń