Melancholia w literaturze – poznanie i terapia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 11:42
Kolejną audycję z cyklu "Życie na miarę literatury" poświęciliśmy fascynującemu i niejednoznacznemu – otwartemu na wielość odczytań – motywowi melancholii.
Audio
  • Melancholia w literaturze – poznanie i terapia (Życie na miarę literatury/Dwójka)
Pieter Codde, Student przy biurku  Melancholia (1633), fragment
Pieter Codde, "Student przy biurku – Melancholia" (1633), fragmentFoto: Wikipedia/domena publiczna

Do dyskusji na temat melancholii w literaturze Dorota Gacek i Andrzej Franaszek zaprosili: prof. Tadeusza Sławka z Uniwersytetu Śląskiego, autora fragmentów przekładu książki Roberta Burtona "Anatomia melancholii", dr Alinę Świeściak, autorkę pracy "Melancholia w poezji polskiej po 1989 roku", oraz Zofię Król, redaktorkę naczelną internetowego pisma literackiego "Dwutygodnik".

Na pytania tzw. kwestionariusza Prousta odpowiedział tym razem Jacek Dehnel.

A.
A. Dürer, "Melancholia" (fragm.). Wikipedia/domena publiczna

jp/mc/bch

Czytaj także

Żałoba według Rolanda Barthesa

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 15:30
"Moja zgryzota jest »niewysłowiona«, jednakże »wypowiadalna«" - tak po śmierci matki pisał w swoim "Dzienniku żałobnym" czołowy przedstawiciel strukturalizmu. O jego rozważeniach na temat śmierci rozmawialiśmy w audycji "Życie na miarę literatury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruno Schulz – chytry komentator świata

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 18:00
- Schulzowska Księga nie jest żadną pełnią, skarbnicą wszelkiej wiedzy. Księga to strzępek, szpargał, punkt wyjścia do chytrego ataku na jednoznaczny świat - mówił w Dwójce filozof Adam Lipszyc o jednym z wątków prozy Brunona Schulza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieskończona biblioteka Italo Calvino

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 12:00
W "Rozmowach po zmroku" odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Życie na miarę literatury". Tym razem rozmawialiśmy o Italo Calvino, jednym z najważniejszych włoskich pisarzy XX w., autorze słynnej książki "Jeśli zimową nocą podróżny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jack Kerouac - niszcząca legenda jednej książki

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 18:00
- Po książce "W drodze" Kerouac nie napisał niczego godnego uwagi. Sam pisarz uważał jednak inaczej. Sfrustrowany, brutalnie atakował nie tylko krytyków literackich - mówił w Dwójce Marcin Sendecki o sławnym przedstawicielu pokolenia bitników.
rozwiń zwiń