X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Płyta z muzyką Stanisława Klejnasa

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 15:34
W serii "Muzyka Źródeł” ukazała się płyta - monograficzne opracowanie poświęcone Stanisławowi Klejnasowi.
Fragment okładki płyty poświęconej Stanisławowi Klejnasowi
Fragment okładki płyty poświęconej Stanisławowi KlejnasowiFoto: materiały promocyjne

Stanisław Klejnas (1905-1988) pochodził z rodziny muzykantów i owczarzy, sam grał na skrzypcach od dziecka, a muzyka stała się jego jedynym źródłem utrzymania. Był artystą obdarzonym niezwykłą fantazją, wyobraźnią muzyczną, temperamentem i swobodą techniczną. Jego charakterystyczny styl gry, zacięcie wręcz wirtuozowskie potwierdzają zamieszczone na płycie nagrania, rejestrowane na przestrzeni kilkunastu lat (1969-1986) podczas festiwali folklorystycznych, w studiu Polskiego Radia i w domu artysty. Są to zarówno nagrania solowe, jak i z wtórem bębenka, basów bądź obu tych instrumentów, na których grali najczęściej jego młodzi uczniowie. Dopełnieniem części muzycznej są krótkie wypowiedzi Stanisława Klejnasa o początkach gry, rodzinie, owczarstwie, o graniu na chrzcinach, zabawach i weselach. Te słowne komentarze dobrze oddają niepowtarzalną osobowość artysty, pozwalają ukazać bogaty, wszechstronny portret ludowego skrzypka.

>>>Kup płytę z nagraniami Stanisława Klejnasa>>>

Autorami tekstów poświęconych wykonawcy są prof. Piotr Dahlig  z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Anna Borucka-Szotkowska i Kuba Borysiak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej, którzy dokonali wyboru nagrań i stworzyli koncepcję muzyczną płyty.

>>>Wspomnienie o Stanisławie Klejnasie>>>
***
Płyty z serii "Muzyka Źródeł" prezentują prawdziwe skarby muzycznego folkloru Polski. Nagrania (w wielu przypadkach dziś już historyczne) autentycznych kapel i śpiewaków ludowych prezentowane są według regionów.
>>>Oskar Kolberg patronem roku 2014>>>
Kolekcja ta stanowi świadectwo kultury narodowej i jest równocześnie muzyczną mapą regionów Polski. Jej poznanie to droga do kulturowych korzeni.

Nagrania były dokonywane w różnych warunkach, zarówno u wykonawców w domu podczas terenowych wypraw redaktorów Polskiego Radia, jak i podczas rozmaitych imprez regionalnych bądź ogólnopolskich, wśród których najważniejsze miejsce zajmuje Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Celem prowadzonej przez lata dokumentacji było utrwalenie szybko zmieniającego się krajobrazu kultury ludowej w różnych regionach Polski, rejestracji muzyki mniejszości etnicznych i narodowych, zamieszkujących nasz kraj, a także Polaków mieszkających obecnie poza granicami kraju. Wybrane nagrania najwybitniejszych wykonawców - ludowych muzyków i śpiewaków znajdują się na wszystkich płytach serii, która obecnie liczy 29 płyt.

pp/jp

Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA płyta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Folkowy Fonogram Roku: Adam Strug i Kapela ze Wsi Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 19:38
W drugiej części koncertu inauguracyjnego 16. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" wystąpili ubiegłoroczni laureaci Folkowego Fonogramu Roku: Adam Strug, nagrodzony za debiutancką płytę "Adieu”, oraz Kapela ze Wsi Warszawa, która zdobyła uznanie albumem "Nord”
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cejrowski na Piknik Country & Folk: pokochałem country za teksty i odwołanie do duchowości

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 18:56
- Country zawsze opowiada historię, jest zbudowane najczęściej z 3 zwrotek, jak grecka tragedia: zawiązanie akcji, rozwinięcie i zakończenie zwykle z morałem albo dowcipem. I to mnie w country pociąga - mówił na antenie Jedynki Wojciech Cejrowski
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blue Sounds: blues, jazz i folk

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 09:09
We wtorek 24 września miała miejsce premiera drugiego albumu zespołu Blue Sounds pt. "Karuna". Znalazła się na nim o muzyka z pogranicza bluesa, jazzu, muzyki latynoskiej i folk.
rozwiń zwiń