X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przyśpiewki weselne i żniwne z pamięci Anny Malec

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 18:00
W serii "Muzyka Źródeł" ukazał się dwupłytowy albumu, na który złożyły się nagrania jednej z najwybitniejszych polskich śpiewaczek ludowych: Anny Malec i Kapeli Braci Bździuchów.
Fragment okładki płyty Anny Malec i Kapeli Braci Bździuchów
Fragment okładki płyty Anny Malec i Kapeli Braci BździuchówFoto: materiały prasowe

Anna Malec (1910-1991) posiadała niezwykłą pamięć, stąd jej ogromny repertuar, na który składały się wszystkie możliwe gatunki  ludowych pieśni, od kołysanek, po pieśni przy zmarłych, od kolęd po pieśni andrzejkowe, ballady, pieśni dziadowskie, rekruckie, miłosne, przede wszystkim weselne poznane podczas dawnych wesel w rodzinnej wsi. Większość tych gatunków znalazła się na płytach tego albumu.

>>>Kup płytę z nagraniami Anny Malec i Kapeli Braci Bździuchów>>>

W Archiwum Polskiego Radia znajduje się przeszło 200 pieśni nagranych przez Annę Malec w różnych latach i okolicznościach. Najstarsze pochodzą z roku 1971. Przez wiele lat  śpiewaczka występowała z jedną najbardziej autentycznych kapel, którą tworzyli  Franciszek Bździuch "Twardowski” (1906 –1979) i Jan Bździuch "Zarosiak” (1891 – 1981). Na płytach zamieszczone została  taneczna muzyka w wykonaniu kapeli (polki, oberki, podróżniaki), jak i wykonywane wspólnie z Anną Malec przyśpiewki, pieśni żniwne i weselne.
>>>Wspomnienie o Annie Malec>>>
Autorkami wyboru nagrań i koncepcji muzycznej płyt są Maria Baliszewska i Anna Szewczuk-Czech z Radiowego Centrum Kultury Ludowej Programu 2 PR.  Autorami tekstów poświęconych wykonawcom -  prof. Piotr Dahlig  z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Jerzy Bartmiński z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz autorki.
>>>Oskar Kolberg patronem roku 2014>>>

Płyta wydana została przez Polskie Radio we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Płyty z serii "Muzyka Źródeł" prezentują prawdziwe skarby muzycznego folkloru Polski. Nagrania (w wielu przypadkach dziś już historyczne) autentycznych kapel i śpiewaków ludowych prezentowane są według regionów.
Kolekcja ta stanowi świadectwo kultury narodowej i jest równocześnie muzyczną mapą regionów Polski. Jej poznanie to droga do kulturowych korzeni.
Nagrania były dokonywane w różnych warunkach, zarówno u wykonawców w domu podczas terenowych wypraw redaktorów Polskiego Radia, jak i podczas rozmaitych imprez regionalnych bądź ogólnopolskich, wśród których najważniejsze miejsce zajmuje Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Celem prowadzonej przez lata dokumentacji było utrwalenie szybko zmieniającego się krajobrazu kultury ludowej w różnych regionach Polski, rejestracji muzyki mniejszości etnicznych i narodowych, zamieszkujących nasz kraj, a także Polaków mieszkających obecnie poza granicami kraju. Wybrane nagrania najwybitniejszych wykonawców - ludowych muzyków i śpiewaków znajdują się na wszystkich płytach serii, która obecnie liczy 29 płyt.

pp/jp/bch

Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA płyta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Folkowy Fonogram Roku: Adam Strug i Kapela ze Wsi Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 19:38
W drugiej części koncertu inauguracyjnego 16. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" wystąpili ubiegłoroczni laureaci Folkowego Fonogramu Roku: Adam Strug, nagrodzony za debiutancką płytę "Adieu”, oraz Kapela ze Wsi Warszawa, która zdobyła uznanie albumem "Nord”
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cejrowski na Piknik Country & Folk: pokochałem country za teksty i odwołanie do duchowości

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 18:56
- Country zawsze opowiada historię, jest zbudowane najczęściej z 3 zwrotek, jak grecka tragedia: zawiązanie akcji, rozwinięcie i zakończenie zwykle z morałem albo dowcipem. I to mnie w country pociąga - mówił na antenie Jedynki Wojciech Cejrowski
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blue Sounds: blues, jazz i folk

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 09:09
We wtorek 24 września miała miejsce premiera drugiego albumu zespołu Blue Sounds pt. "Karuna". Znalazła się na nim o muzyka z pogranicza bluesa, jazzu, muzyki latynoskiej i folk.
rozwiń zwiń