Katarzyna Borek "Ignacy Jan Paderewski - Works For Piano Solo"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 11:24
Dwójka poleca debiutancką płytę laureatki wielu prestiżowych konkursów pianistycznych

Subito Records prezentuje płytę Katarzyny Borek "Ignacy Jan Paderewski - Works For Piano Solo".

Debiutancka płyta jednej z najciekawszych pianistek młodego pokolenia, Katarzyny Borek – laureatki Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego. Album zawiera kompozycje wybitnego pianisty, kompozytora i męża stanu – Ignacego Jana Paderewskiego na czele ze słynnym "Menuetem G-dur".

 

Katarzyna Borek

/

 

Katarzyna Borek jest jedną z najwybitniejszych polskich pianistek młodego pokolenia. Koncertuje z powodzeniem od wielu lat, otrzymując wspaniałe opinie od autorytetów muzycznych, a jej występy przyjmowane są z wielkim entuzjazmem przez międzynarodową publiczność.

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 6 lat pod kierunkiem matki oraz prof. Mariusza Mańkowskiego w PSM I stopnia w Pucku, jednocześnie pobierając lekcje skrzypiec w klasie prof. Iwony Osuchowskiej-Sokołek. Następnie kontynuowała naukę w PSM I st. w Gdyni, w klasie fortepianu prof. Łucji Giedrojć i w klasie skrzypiec prof. Barbary Schwarz. Przez następne dwanaście lat pracowała pod kierunkiem znakomitej polskiej pianistki bułgarskiego pochodzenia - prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, uczęszczając do Ogólnokształcącej Szkoły I i II st. w Gdańsku, PSM II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

W latach 2003-2007 studiowała w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w klasie prof. Daniela Blumenthala, jednego z najsłynniejszych amerykańskich pianistów, otrzymując stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie oraz stypendium Ministerstwa Wspólnoty Flamandzkiej w Belgii. Ukończyła Konserwatorium z wyróżnieniem w 2007 roku. Swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach mistrzowskich podczas studiów w Polsce i w Belgii, pracując pod kierunkiem takich znakomitości, jak: Menahem Pressler, Dominique Merlet, Evgeny Moguilevsky, Lee Kum Sing, Andrzej Jasiński, Regina Smendzianka, Alexei Nasedkin, Daniel Pollack i Hans Leigraff.

Artystka potwierdziła swoją klasę, otrzymując wiele nagród w prestiżowych międzynarodowych konkursach (laureatka m.in. Międzynarodowego Konkursu im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Moskwie, Finalistka Międzynarodowego Konkursu im. F. Busoniego w Bolzano - będącego jednym z największych konkursów pianistycznych) oraz biorąc udział w licznych festiwalach (m.in. Międzynarodowy Festiwal Paderewski in Memoriam w Warszawie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Eurofonii w Bukareszcie, Międzynarodowy Festiwal im. F. Busoniego w Bolzano, Festiwal Kultury Polskiej w Luksemburgu, Europejski Festiwal Muzyczny w Otwocku, Festiwal Chopin Opera Omnia w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku czy Festiwal "Chopin Open" w Operze Narodowej w Warszawie). Występowała w kraju i za granicą: Niemczech, Holandii, Belgii, Francji, Luksemburgu, Włoszech, Chorwacji, Rosji, Ukrainie, Rumunii, Chinach, Singapurze, Wietnamie i Peru. Przez wiele lat reprezentowana była przez Fundację Paderewski in Memoriam w Warszawie. Reprezentowała Polskę podczas wielu prestiżowych wydarzeń - m.in. podczas Międzynarodowego Szczytu Państw Unii Europejskiej i Ameryki Łacińskiej w Limie (2008) oraz Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Artystka chętnie uczestniczy w projektach łączących muzykę z innymi dziedzinami sztuki. Projekt jej autorstwa: "Chopin z wizualizacją" wygrał konkurs "Young New Talents 2009" w Belgii i został wielokrotnie zrealizowany podczas koncertów w Polsce i za granicą. W roku 2010 została zaproszona do udziału w Gali Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu - przedstawieniu "Rewolucyjna"  reżyserii Agaty Dudy-Gracz oraz występów odbywających się podczas Światowej Wystawy Expo w Szanghaju koncertując w projekcie jazzowym Sławka Jaskułke "Chopin na 5 fortepianów". W tym samym roku otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska".