Rok 1920 w zakazanym opowiadaniu Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 17:32
W rocznicę Cudu na Wisłą zapraszamy na słuchowisko o pewnym spotkaniu na szczycie w Wyszkowie, które opisał Stefan Żeromski.
W postać Stefana Żeromskiego wcieli się Krzysztof Gosztyła
W postać Stefana Żeromskiego wcieli się Krzysztof GosztyłaFoto: Igor Miszczyk/PR2

Słuchowisko powstało na podstawie reportażu Stefana Żeromskiego, wydanego w tomie "Inter alma", zawierającego eseje i szkice z czasu, kiedy pisarz pracował na froncie 1920 roku, jako korespondent wojenny. Jest to relacja ze spotkania, które odbyło się na probostwie w Wyszkowie, gdzie zebrali się "przedstawiciele rządu polskiego z ramienia Rosyjskiej Republiki Rad": Julian Marchlewski, Feliks Kon i Feliks Dzierżyński, członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polskiego, tzw. "komitetu białostockiego", którzy oczekiwali tam wieści, jak rozwija się sytuacja na froncie na przedpolach Warszawy. Relację tę przekazał ks. Wiktor Mieczkowski. Opowiadanie było zakazane w PRL-u, wydawane w drugim obiegu w czasie stanu wojennego.

Słuchowisko miało premierę w 2008 roku.

"Na probostwie w Wyszkowie"

Autor: Stefan Żeromski

Adaptacja i reżyseria: Henryk Rozen

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Piotr Moss

Obsada: Krzysztof Gosztyła (Stefan Żeromski), Marek Barbasiewicz (Ksiądz kanonik Wiktor Mieczkowski), Włodzimierz Bednarski (Generał Józef Haller), Andrzej Ferenc (Ferdynand Ruszczyc), Zbigniew Suszyński (Adam Grzymała-Siedlecki), Zygmunt Sierakowski (Ambasador Francji), Stanisław Górka (Ksiądz wikary), Marcin Troński (Modzelewski-operator), Robert Czebotar (Szofer Wacek), Sławomir Pacek (Szofer 2), Sebastian Cybulski (Głos)

***

Na audycję "Słuchowisko na lato" zapraszamy w poniedziałek (15.08) w godz. 18.00-18.40.

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piłsudski zniweczył szansę na polskie imperium?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 15:00
– Uważam, że w 1920 r. mieliśmy dużą szansę, by zawalczyć o wszystko i wrócić do tradycji I Rzeczpospolitej – mówił Piotr Zychowicz, autor książki "Pakt Piłsudski-Lenin".
rozwiń zwiń