"Fragment większej całości". Co przyniosła nam wolność?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 12:43
W audycji wysłuchaliśmy słuchowisko Wojciecha Tomczyka, o współczesnej Polsce z perspektywy pewnej prowincjonalnej uczelni.
Podczas nagrania słuchowiska Fragment większej całości. Od lewej: Witold Wieliński, Marian Opania, Anna Seniuk i Marcin Troński.
Podczas nagrania słuchowiska "Fragment większej całości". Od lewej: Witold Wieliński, Marian Opania, Anna Seniuk i Marcin Troński.Foto: fot. Wojciech Kusiński

"Fragment większej całości" to tekst napisany na zadany temat: "Co nam, jako społeczeństwu, przyniosło 20 lat wolności – jakie zmiany?" Jest to scenariusz Wojciecha Tomczyka – dramaturga, scenarzysty, autora obsypanej wieloma nagrodami sztuki "Norymberga" (sztuka ta w wersji radiowej prezentowana była również na naszej antenie).

Akcja słuchowiska toczy się w jednej z prowincjonalnych wyższych uczelni – Akademii Humanistycznej. Znaleźli tam azyl różni profesorowie. Dobrzy czy źli? – trudno jednoznacznie odpowiedzieć; na tyle długo żyją w polskiej rzeczywistości, że mają i jasne, i ciemne plamy w życiorysie. Uczelnia żyje swoim spokojnym rytmem i dopiero wiadomość o tym, że z Ministerstwa ma przyjechać Komisja Akredytacyjna, stawia wszystkich na baczność. W obawie, czy Komisja nie odbierze im statutu wyższej uczelni, rektor i jego pracownicy rozpoczynają rachunek sumienia i szykują linię obrony, szukając sprzymierzeńców. To okazuje się jednak dość trudne…

Wojciech Tomczyk "Fragment większej całości"

reżyseria: Janusz Zaorski

realizacja: Andrzej Brzoska

opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Występują: Marian Opania, Anna Seniuk, Marcin Troński, Witold Wieliński i Paweł Krucz

***

Tytuł audycji: Słuchowisko na lato 

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 24.08.2019

Godzina emisji: 18.00

am/bch

Czytaj także

"Pisanie dla radia nie ma ograniczeń". Festiwal Dwa Teatry 2018

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 13:34
- Można wejść do głowy człowieka. Można umieścić akcję w Buenos Aires w 1919 i zrobić to realistycznie. Wspaniałe możliwości daje radio - podkreślał Wojciech Tomczyk w audycji poświęconej dramaturgii radiowej i telewizyjnej.
rozwiń zwiń