Dramat w Teatrze Wyobraźni: P. de Beaumarchais "Wesele Figara"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2008 20:06
Dramat w Teatrze Wyobraźni: Pierre de Beaumarchais Wesele Figara - słuchowisko według sztuki. Przekład Tadeusza Boya- Żeleńskiego. Adaptacja Iwony Malinowskiej i Janusza Kukuły. Reżyseria Janusza Kukuły. Powtórzenie z 2006 roku.

20 lipca 2008, godz. 21:30

"Szalony dzień czyli Wesele Figara" - komedia w pięciu aktach prozą przedstawiona po raz pierwszy przez aktorów nadwornych J.K. Mości we wtorek, 27 lutego 1784."

Jest to druga komedia Beaumarchais z Figarem w roli głównej. Pierwsza to Cyrulik sewilski czyli Daremna przezorność. W finale pierwszej dochodzi do ślubu hrabiego Almavivy z Rozyną, w drugiej - po wielu perypetiach - Figara z garderobianą Zuzią. Mistrzowsko skonstruowana intryga tej sztuki, pełna zaskoczeń i niespodzianek, korzystająca z efektownych chwytów dramaturgicznych  np. odnalezienie po latach porwanego za młodu dziecka czy przebieranki (hrabiny w garderobianą), sprawia, że utwór ten skrzy się humorem i dowcipem. Daje duże możliwości interpretacyjne aktorom, o czym będą się mogli Państwo przekonać. W roli Figara wystąpił Marcin Przybylski, w roli Zuzi - Karolina Gruszka, jako hrabia Almaviva - Piotr Adamczyk, hrabina - Anna Dereszowska,   Marcelina - Lucyna Malec, Cherubin - Łukasz Lewandowski oraz: Zbigniew Suszyński, Marcin Troiński, Stanisław Brudny, Kazimierz Kaczor i Leon Charewicz.

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Eugen Rude "Elegia Babelsberska".

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2009 16:20
W przeddzień 20. rocznicy obalenia Muru Berlińskiego prezentujemy dramat-groteskę o starym komuniście, przed którym rodzina ukrywa wciąż fakt, że nastał nowy porządek świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Królowa-Emigrantka czyli rzecz o Helenie Modrzejewskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2009 15:21
4 kwietnia tego roku minęła setna rocznica śmierci Heleny Modrzejewskiej - gwiazdy dwóch kontynentów. Natomiast - 12 października przypada rocznica jej urodzin. Z tej okazji przypominamy tę wielką polską aktorkę - jako bohaterkę sztuki teatralnej Kazimierza Brauna. Sztuka ta zawiera wiele wątków autentycznych, zaczerpniętych z korespondencji i wspomnień aktorki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Wojtyszko "Chryje z Polską"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 15:35
Dramat w Teatrze Wyobraźni - "Chryje z Polską. Rzecz o Stanisławie Wyspiańskim" - słuchowisko według sztuki Macieja Wojtyszki w reżyserii Autora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Bolesław Leśmian "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2009 10:52
Dramat w Teatrze Wyobraźni: Bolesław Leśmian "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych" - słuchowisko w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Zaleskiego. Występują: Joanna Jeżewska, Anna Dereszowska i Mariusz Benoit. Opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko. Realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski. Nagranie z roku 2007.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Juliusz Słowacki "Anhelli"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2009 16:06
W najbliższą niedzielę w audycji Dramat w Teatrze Wyobraźni słuchowisko zrealizowane na podstawie poematu "Anheli" Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń