Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej: Peter Handke

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2008 14:14
Audycja Iwony Malinowskiej i Janusza Majcherka poświęcona tym razem twórczości austriackiego prozaika i dramaturga - Petera Handkego.

22 listopada 2008, godz. 21:15

Peter Handkeautorem sztuk, które różnią się od typowych scenariuszy przedstawień teatralnych. W sztuce pt. "Publiczność zwymyślana" występują co prawda aktorzy, ale nie odgrywają na scenie żadnej akcji, tylko zwracają się do publiczności, czyniąc z niej punkt zainteresowania. To widzowie, którzy przyszli do teatru są przedmiotem żartów, wreszcie wymyślań. Następuje tu niejako odwrócenie ról. Z kolei w sztuce "Godzina, w której nie wiedzieliśmy nic o sobie nawzajem" nie pada żadne słowo - aktorzy działają w milczeniu, są jakby wycinkiem rzeczywistości, zbiorem zwykłych ludzi przemierzającychg plac, których zaobserwował z okna jakiejś kawiarni autor. Ten sugestywny obraz działań w wyobraźni każdego z widzów pozwala stworzyć jego własny spektakl z barwną historią jego bohaterów... Fragmenty sztuk w interpretacji Anny Zagórskiej, Adama Baumana i Michała Sitarskiego.

Czytaj także

Świat na scenie: Marguerite Duras

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2008 22:18
W audycji Świat na scenie sylwetka francuskiej pisarki i scenarzystki filmowej Marguerite Duras.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej: Tankred Dorst

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 16:36
„Ja, Feuerbach” - sztuka o teatrze oraz o aktorze, który musi zejść ze sceny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej. Jean Paul Sartre

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 17:50
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem Janusza Majcherka przygotowana z okazji 30. rocznicy śmierci tego filozofa, publicysty, prozaika i dramaturga, laureata literackiej Nagrody Nobla za rok 1964.
rozwiń zwiń