REKLAMA

Wielcy interpretatorzy wielkiej literatury: Maria Gorczyńska

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2009 12:07
W najbliższej audycji przybliżymy postać Marii Gorczyńskiej w 50. rocznicę śmierci aktorki.

15 sierpnia 2009, godz.23:05

Maria Gorczyńska debiutowała w 1922 roku rolą Zosi w Weselu Stanisława Wyspiańskiego na scenie Teatru Polskiego w Warszawie. Początkowo występowała w lekkich komediach i farsach, następnie głównie w sztukach Jasnorzewskiej i Rittnera - zagrała m.in. Rutę w Egipskiej pszenicy i Hanię w Głupim Jakubie.
Wyróżniała się niezwykłą urodą, nie dziwi więc fakt, iż porwała ją gra filmowa. Przed wojną wystąpiła w 13 filmach, m.in. w Przedwiośniu, Ziemi obiecanej, Trędowatej.
W czasie okupacji pracowała w kawiarni U Aktorek, była łączniczką AK, a w gorących dniach Powstania niosła pomoc rannym i potrzebującym.
Po wojnie występowała gościnnie w teatrach Krakowa, Wrocławia, Poznania i Łodzi, by w końcu powrócić do ukochanej Warszawy. Tu założyła Teatr Klasyczny (obecnie Współczesny). Współpracowała także z Teatrem Polskiego Radia.

Zasłynęła na scenie Teatru Polskiego rolą Nilewiczowej w Domu kobiet Zofii Nałkowskiej i Pani Wąsowskiej w spektaklu wg powieści Bolesława Prusa Lalka.
Podczas kolejnego wakacyjnego spotkania Iwona Malinowska zaprezentuje fragmenty Lalki oraz inne role Marii Gorczyńskiej z radiowego archiwum.

Zapraszamy

Czytaj także

Wielcy interpretatorzy wielkiej literatury: Zbigniew Zapasiewicz

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2009 16:05
13 września 2009, godz. 21:00
rozwiń zwiń