X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielcy interpretatorzy wielkiej literatury: Maria Gorczyńska

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2009 12:07
W najbliższej audycji przybliżymy postać Marii Gorczyńskiej w 50. rocznicę śmierci aktorki.
Audio

15 sierpnia 2009, godz.23:05

Maria Gorczyńska debiutowała w 1922 roku rolą Zosi w Weselu Stanisława Wyspiańskiego na scenie Teatru Polskiego w Warszawie. Początkowo występowała w lekkich komediach i farsach, następnie głównie w sztukach Jasnorzewskiej i Rittnera - zagrała m.in. Rutę w Egipskiej pszenicy i Hanię w Głupim Jakubie.
Wyróżniała się niezwykłą urodą, nie dziwi więc fakt, iż porwała ją gra filmowa. Przed wojną wystąpiła w 13 filmach, m.in. w Przedwiośniu, Ziemi obiecanej, Trędowatej.
W czasie okupacji pracowała w kawiarni U Aktorek, była łączniczką AK, a w gorących dniach Powstania niosła pomoc rannym i potrzebującym.
Po wojnie występowała gościnnie w teatrach Krakowa, Wrocławia, Poznania i Łodzi, by w końcu powrócić do ukochanej Warszawy. Tu założyła Teatr Klasyczny (obecnie Współczesny). Współpracowała także z Teatrem Polskiego Radia.

Zasłynęła na scenie Teatru Polskiego rolą Nilewiczowej w Domu kobiet Zofii Nałkowskiej i Pani Wąsowskiej w spektaklu wg powieści Bolesława Prusa Lalka.
Podczas kolejnego wakacyjnego spotkania Iwona Malinowska zaprezentuje fragmenty Lalki oraz inne role Marii Gorczyńskiej z radiowego archiwum.

Zapraszamy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielcy interpretatorzy wielkiej literatury: Zbigniew Zapasiewicz

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2009 16:05
13 września 2009, godz. 21:00
rozwiń zwiń