Dramat w Teatrze Wyobraźni – C. K. Norwid „Za kulisami”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2010 03:51
Akcja "Za kulisami" rozgrywa się w salach redutowych Teatru Wielkiego. Podczas urządzanej tam maskarady organizatorzy pokazują "Tyrteja"

Kiedy pod koniec lat 60. XIX w. Norwid pisał ten dramat (a właściwie: te dramaty),  prawie nie miał już szans na jego druk. Jeszcze w 1863 r. wydał Poezje, jeszcze wyda kilka swoich rzeczy, ale tak naprawdę skazany był na rękopisy. I „późnego wnuka”, który je kiedyś może odczyta.


W istocie jest to dyptyk dramatyczny: bohaterowie Za kulisami wystawiają sztukę o tytule Tyrtej. Zatem teatr w teatrze.
 

Akcja „fantazji dramatycznej” Za kulisami  rozgrywa się w salach redutowych Teatru Wielkiego. Podczas urządzanej tam maskarady organizatorzy pokazują Tyrteja. W czasie przerw między kolejnymi sekwencjami spektaklu widzowie – wśród nich autor granego utworu, Omegitt – wymieniają poglądy na teatr, rolę autora-wieszcza w narodzie i funkcję sztuki. Mimo że akcja Tyrteja rozgrywa się w starożytności (Tyrteusz – VII w p.n.e., poeta i wódz w drugiej wojnie messeńskiej), koresponduje oczywiście z norwidowską współczesnością i jej problemami. Ironiczne jest to zderzenie dwóch, jak się okazuje, obcych sobie światów.


Adaptacja: Iwona Malinowska
Reżyseria: Jan Warenycia
Obsada: Aleksandra Konieczna, Grażyna Wolszczak, Stanisław Brudny, Marcin Przybylski, Dorota Landowska

28 marca 2010, godz. 22:00
Czytaj także

Wieczór literacki: "Ciemna to pieśń jest"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2008 15:54
30 listopada 2008, godz. 21:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norwid dla Szaflarskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2009 14:15
Od pięciu lat samorząd województwa mazowieckiego przyznaje nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. W tym roku laureatką tej nagrody w kategorii „dzieło życia” została Danuta Szaflarska. Ogłoszono również nominowanych w pozostałych czterech kategoriach, których laureatów poznamy we wrześniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadka Delfiny Potockiej

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 17:37
O kobiecie, której Chopin poświęcił swój Koncert fortepianowy f-moll, Michał Montowski rozmawia z wybitnym znawcą liteartury oraz kultury polskiego romantyzmu, profesorem Andrzejem Fabianowskim.
rozwiń zwiń