Dramaty z Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 18:06
Dwójka poleca antologię Franka McGuinnessa "Wspomnijcie synów Ulsteru i inne sztuki".
Frank McGuinness Wspomnijcie synów Ulsteru i inne sztuki, Wydawnictwo ADiT
Frank McGuinness "Wspomnijcie synów Ulsteru i inne sztuki", Wydawnictwo ADiTFoto: mat. prasowe

Frank McGuinness – ur. w 1953 roku w Buncrana w hrabstwie Donegal, wielokrotnie nagradzany irlandzki dramatopisarz i poeta. Poza własnymi utworami dramatycznymi, takimi jak "Wspomnijcie synów Ulsteru", napisał również szereg adaptacji, między innymi sztuk Racina, Sofoklesa, Ibsena i Strindberga. Ma tytuł profesora; od 2007 roku jest wykładowcą creative writing na Uniwersytecie w Dublinie. Niniejsza antologia jest pierwszym w Polsce, zbiorowym wydaniem utworów dramatycznych pisarza.
Przedstawiamy Państwu starannie dokonany przez Michała Lachmana wybór sztuk pisarza, którego sztuki są zupełnie inną, zaskakującą propozycją wobec znanej nam już twórczości irlandzkich brutalistów. Frank McGuinness to z jednej strony, parafrazując tytuł znanego filmu, „pisarz prowincjonalny”, z drugiej zaś kosmopolityczny, bo ośmielający się z perspektywy prowincjusza krytykować dorobek cywilizacji europejskiej, opierającej się na kolonializmie i eliminacji najsłabszych.  McGuinness nie dość że pochodzi z Irlandii, żyjącej od zawsze w cieniu swojej Wielkiej siostry Brytanii, to jeszcze z małego, nieliczącego się miasta na północy, co sprawia że w swoich utworach nieustannie mierzy się z doświadczeniem lokalności. A robi to poprzez strategię „spojrzenia z oddali”, którym ośmiela się mierzyć kulturę europejską i pokonywać lokalny kompleks, który nie od dziś dręczy również tożsamość Polaków. „Spojrzenie z oddali” zakłada nie tylko dystans geograficzny, ale też czasowy.
Najlepiej widać to w utworze "Mary i Lizzie", w którym widzimy dwie irlandzkie kobiety, wrzucone w wir historii europejskiej oraz zmagające się z ograniczeniami nakładanymi przez ówczesną kulturę. W dramacie tym bezlitośnie kompromituje też niektóre instytucje, z religią i kościołem na czele (sam mając sympatie katolicko-republikańskie). Podobnie czyni w "Niewinności", gdzie jako wzór artysty i nonkomformisty stawia włoskiego malarza Caravaggio.
Przejrzenia się w innych kulturach (choć językowo i terytorialnie bliskich) dokonują bohaterowie Ktoś, kto będzie nade mną czuwał, w której McGuinness dowodzi jak bezsensowne są lokalne konflikty i jak tracą znaczenie wobec nieznanej, zupełnie obcej siły. Podkreśla tutaj wartość zjednoczenia wobec niebezpieczeństwa, które może nas zaskoczyć. Inny, choć pozostający w kontekście poprzednich problem, podejmowany przez McGuinnessa we Wspomnijcie synów Ulsteru, to etos patriotyczny oraz temat bezsensownej śmierci za ojczyznę. Zupełnie wyjątkową propozycją jest dramat psychologiczny "Jedzie Cygan drogą", z idiomatyczną dla literatury irlandzkiej figurą nieobecnego. Jedna z najnowszych sztuk Franka McGuinnessa pokazuje nam, że uporać się z traumą możemy postępując z nią brutalnie – czyli poprzez konfrontację z prawdą, chociażby najgorszą.
Założeniem antologii "Wspomnijcie synów Ulsteru i inne sztuki" była prezentacja jak najszerszego spektrum twórczości dramatycznej Franka McGuinnessa. Publikujemy więc  utwory starsze, ale przełomowe i rewolucyjne, dzięki którym pisarz zyskał sławę nie tylko w Irlandii, ale też na świecie. Dwa ostatnie teksty, w tłumaczeniu Klaudyny Rozhin, są zaś jednymi z nowszych, ale odnoszących sukcesy na irlandzkich i brytyjskich scenach, m.in. na Broadwayu i West Endzie.
Książka wydana przez Agencję Dramatu i Teatru dzięki pomocy finansowej Ireland Literature Exchange (fundusz translatorski), Dublin, Irlandia.


Zobacz więcej na temat: Irlandia Dublin POLSKA
Czytaj także

Na rocznicę śmierci Virginii Woolf

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 08:24
"Cieszę się, że żyję, i żal mi nieżyjących" – notowała w swoim dzienniku. Dziewięć lat później, 28 marca 1941 roku, napisała list pożegnalny do męża.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemniczy irlandzki wędrowiec

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 15:46
O sztuce Conora McPhersona "Wędrowiec" porozmawiamy z krytykiem teatralnym Januszem Majcherkiem. Zapraszamy w sobotę o 23.30.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W nawiedzonym domu Virginii Woolf

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2012 21:31
Zobaczyć nazwisko rzeźnika i napisać o jego życiu niezwykły utwór? Opowiedzieć o duchach, uwięzionych kobietach, gościach na przyjęciu pani Dalloway? W Dwójce czytamy Virginię Woolf, jakiej dotąd nie znaliśmy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezwzględność Virginii Woolf

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 16:30
- Tu nie ma taniego psychologizowania, lecz uważna obserwacja - mówiła w Dwójce o opowiadaniach Woolf tłumaczka Magdalena Heydel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koszmary gotyckiego domu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 15:30
Nie powinny tu wchodzić osoby niewierzące w świat pozamaterialny, z pogranicza męczącego snu. Odkryliby bowiem, że ich wiara w nieistnienie mrocznej strony rzeczywistości może się niebezpiecznie zachwiać.
rozwiń zwiń