10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Improwizowanej "Ad Libitum"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 10:32
Tegoroczna odsłona festiwalu organizowanego przez Fundację Polskiej Rady Muzycznej odbędzie się pod hasłem Freedom in Unity / Wolność w jedności.
Ad Libitum to jeden z najbardziej bezkompromisowych festiwali muzycznych w Polsce
Ad Libitum to jeden z najbardziej bezkompromisowych festiwali muzycznych w PolsceFoto: mat. promocyjne

Festiwal rozpocznie się 15 października w Warszawie. Podczas trzech dni na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz Laboratorium przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się 8 koncertów. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi europejska orkiestra improwizatorów - Globe Unity Orchestra pod wodzą Alexandra von Schlippenbacha.

Jak sprawić by europejska muzyka współczesna, dawna, jazz oraz wolność jednostki i siła kolektywu mogły istnieć obok siebie nie tracąc nic ze swojej autonomii? Co zrobić, aby oprzeć się konwencjom stylistycznym i muzycznym modom, aby odnaleźć własny głos w świecie kompozycji i improwizacji? Już po raz 10. warszawski festiwal Ad Libitum wyrusza na poszukiwania nowych odpowiedzi na te fundamentalne w muzyce pytania.

Festiwal rozpocznie, w Laboratorium CSW 15 października, koncert tria Wojciechowski /Pałosz / Cybulski. Po nich na scenie pojawi się, pod wodzą Mikołaja Trzaski, słynna orkiestra z Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej, do której dołączą Evan Parker, Tomasz Dąbrowski oraz  Mike Majkowski. Dzień festiwalowy zamknie koncert znakomitego kwartetu Petera Brötzmanna w składzie: Jason Adasiewicz przy wibrafonie, John Edwards przy kontrabasie i Steve Noble na perkusji.

16 października festiwal przenosi się do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jako pierwsza wystąpi formacja, która byłą ozdobą festiwalu w początkach jego istnienia: Krzysztof Knittel, Jerzy Kornowicz, Tadeusz Wielecki, Ryszard Latecki, Mieczysław Litwiński, Tadeusz Sudnik czyli Kawalerowie Błotni oraz gościnnie Wojciech Błażejczyk.
Po nich na scenie zagra w oryginalnym składzie, legendarne trio Alexandra von Schlippenbacha – z Evanem Parkerem i Paulem Lyttonem.

17 października usłyszymy polską premierę utworu "Blue Shroud" Barry’ego Guy’a. Tytuł utworu nawiązuje do niebieskiego sukna, który zakryta została reprodukcja obrazu "Guernica" Pabla Picassa, gdy na jej tle w siedzibie ONZ miał wystąpić Colin Powell, by tłumaczyć decyzję interwencji wojskowej w Iraku. Następnie z recitalem fortepianowym Twelve Tone Tales, wystąpi tegoroczny rezydent- Alexander von Schlippenbach.

Finałem festiwalu będzie pierwszy w Polsce, koncert legendarnej formacji założonej w 1966 roku przez Alexandra Schlippenbacha Globe Unity Orchestra w składzie: Alexander von Schlippenbach – fortepian,leader, Tomasz Stańko, Jean-Luc Capozzo, Axel Dörne trąbki, Evan Parker, Gerd Dudek, Henrik Walsdorff saksofony, Rudi Mahall klarnet basowy, Gerhard Gschlößl, Christoph Thewes puzony, Paul Lovens, Paul Lytton perkusje.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od Miłości do Łoskotu. Mikołaj Trzaska nocą

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 19:00
Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński spotkali się z Mikołajem Trzaską, jednym z najważniejszych muzyków jazzowych w Polsce.
rozwiń zwiń