Jazz nad Odrą. Europejska stolica światowego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 16:36
W dniach 26-30 kwietnia wrocławski festiwal odbędzie się już 52. raz. Szczególne atrakcje przygotowano na Międzynarodowy Dzień Jazzu.
Przetworzone fragmenty plakatu promującego 52. festiwal Jazz nad Odrą
Przetworzone fragmenty plakatu promującego 52. festiwal Jazz nad OdrąFoto: materiały prasowe

Środowisko jazzowe Wrocławia postanowiło szczególnie uczcić ten dzień ze względu na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 30 kwietnia odbędzie się więc szereg wydarzeń dedykowanych muzyce jazzowej. Stworzony program obejmuje m.in.: specjalny koncert w Narodowym Forum Muzyki, spektakl muzyczny w Teatrze Capitol oraz finałowy koncert w Hali Stulecia podsumowujący 52. Festiwal Jazz nad Odrą.

Odbywający się od 1964 roku we Wrocławiu festiwal Jazz nad Odrą to jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce, który pełni znaczącą rolę na rodzimej scenie muzycznej. Każdego roku wiosną prezentuje najciekawszych artystów z kraju i zagranicy oraz wydarzenia jazzowe z całego świata z uwzględnieniem szerokiego spectrum gatunków jazzowych.

Od zeszłorocznej edycji festiwal stara się łączyć dobrze znane tradycje muzyczne z wizją dyrektora artystycznego Leszka Możdżera, wybitnego polskiego muzyka jazzowego. Dodatkowo ważnym elementem każdej edycji festiwalu jest konkurs na Indywidualność Jazzową, najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs jazzowy w Polsce, który przez lata wyłonił wiele znakomitych nazwisk obecnie dobrze znanych na polskiej scenie muzycznej.

***

materiały prasowe/mc

Czytaj także

Wirtuozi w historycznych miejscach Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 09:11
W "Wybieram Dwójkę" zapowiedzieliśmy m.in. cykl koncertów "Zapomniane miasto", które odbędą się w najstarszych zakamarkach stolicy Dolnego Śląska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archie Shepp. Jazzman, który nie gra jazzu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 18:00
– Nie używam sformułowania "jazz". To, co gram, i to, co grali moi przodkowie, określam mianem muzyki afroamerykańskiej – mówił w Dwójce gość festiwalu Jazz nad Odrą.
rozwiń zwiń