Bartosz Panek laureatem konkursu im. Krystyny Bochenek

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 21:04
Dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia zdobył w sobotę w Katowicach Grand Prix III Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek za reportaż pt. "Chcę więcej", będący opowieścią o wiolonczeliście Dominiku Połońskim.
Audio
Bartosz Panek
Bartosz Panek Foto: Grzegorz Śledź/PR2

- To wybitna audycja - porywająca i zaskakująca jednocześnie opowieść o artyście, który odbiera świat poprzez dźwięki. To jest reportaż o błyskotliwej karierze Dominika Połońskiego i tragicznej walce z chorobą, ale też o czymś więcej - o intymnej, intrygującej i niesamowitej relacji, jaka jest między wielkim artystą a muzyką - powiedziała podczas uroczystości rozstrzygnięcia konkursu członkini kapituły, wybitna reportażystka radiowa Anna Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice.

Posłuchaj nagrodzonego reportażu "Chcę więcej" Bartosza Panka >>>

Laureat, który zdobył 25 tys. zł, dziękował bohaterowi swojego reportażu. - Zgodził się otworzyć przede mną i mi zaufać, a to jest podstawa dobrego reportażu - mówił. Dominik Połoński, który rozpoczął edukację muzyczną w Katowicach, po przebytej chorobie nowotworowej jest jedynym wiolonczelistą, który gra tylko prawą ręką. Utwory specjalnie dla niego komponują zaprzyjaźnieni kompozytorzy.
Rozmowa z Bartoszem Pankiem na temat roportażu "Chcę więcej" >>>

II miejsce i 15 tys. zł przypadło dziennikarzowi "Faktów" TVN Dariuszowi Kmiecikowi za reportaż pt. "Artur Hajzer subiektywnie". Jego bohaterką jest żona himalaisty, który zginął w lipcu ubiegłego roku na stoku Gaszerbrum I. Jak mówił uzasadniając to wyróżnienie szef "Faktów" Kamil Durczok, reportaż Kmiecika pokazuje, że o wielkim dramacie rodzinnym można opowiadać taktownie i delikatnie, nie wymuszając łez i emocji. - Darek stworzył dzieło niezwykłe, które podąża za bohaterami i wydarzeniami, towarzyszy im zawsze krok lub dwa z tyłu - argumentował Durczok.
III miejsce i 10 tys. zł przyznano za reportaż pt. "Zakładanie twarzy" autorstwa Dariusza Kortko i Judyty Watoły z "Gazety Wyborczej". Opowiada on m.in. o pierwszym w Polsce przeszczepie twarzy, przeprowadzonym w maju ubiegłego roku w Centrum Onkologii w Gliwicach przez zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego oraz innych takich zabiegach na świecie. Dotąd przeprowadzono ich kilkadziesiąt, wciąż budzą emocje. Kapituła wyróżniła tekst m.in. za silny walor poznawczy i etyczny.
Dariusz Kortko podkreślił, że trudno jest pisać o medycynie. "Cieszę się, że ten reportaż został dostrzeżony właśnie w tym konkursie, bo jego patronka - Krystyna Bochenek zajmowała się medycyną wiele lat i wpuściła mnie do tego świata, otworzyła go przede mną" - mówił.
Inicjatywa ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego, upamiętniającego wybitną dziennikarkę, wicemarszałek Senatu Krystynę Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, wyszła cztery lata temu od przedstawicieli śląskich mediów. W przedsięwzięcie zaangażował się regionalny samorząd, który finansuje nagrody. Podczas sobotniej uroczystości podpisano porozumienie dotyczące organizacji konkursu w najbliższych latach pomiędzy województwem śląskim, Uniwersytetem Śląskim, Teatrem Śląskim i Fundacją im. Krystyny Bochenek, kierowaną przez jej córkę Magdalenę. Podpisano je piórem należącym do zmarłej.
"Te instytucje chcą nadać nowy impet i rozmach temu konkursowi, aby wznieść go na jeszcze wyższy poziom i zrobić jeszcze lepiej" - powiedział marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła. "Dołożymy starań, by był prowadzony z godnością i z pamięcią" - dodała Magdalena Bochenek-Kępa. Krystyna Bochenek przez wiele lat była dziennikarką Polskiego Radia Katowice, współpracowała z telewizją i prasą. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią ogólnopolskiego dyktanda i imieninowych zjazdów Krystyn.

PAP, bk

Czytaj także

Kryształowa Antena Świata Mediów dla Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 22:00
Polskie Radio otrzymało główną nagrodę w kategorii Wydarzenie Roku w Konkursie Kryształowych Anten Świata Mediów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Językowy Przekaz Medialny" - sesja w Polskim Radio

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 13:13
Czy radio i telewizja spełniają jeszcze funkcję normotwórczą, jak pogodzić poprawność językową ze skutecznością przekazu oraz jakiego języka powinni używać dziennikarze? Na te oraz szereg innych pytań starano się znaleźć odpowiedź podczas sesji zorganizowanej przez Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka przyszłość mediów publicznych? Narada EBU

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 17:02
Pięćdziesiąte posiedzenie Zarządu Europejskiej Unii Nadawców (EBU) odbywa się Sopocie. Rozmowy dotyczą przyszłości i rozwoju mediów publicznych na starym kontynencie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio pionierem cyfryzacji w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 17:34
Radio cyfrowe to przyszłość radiofonii - takie przekonanie przyświeca uczestnikom konferencji na temat mediów w Poznaniu. W środę eksperci z Polski i z zagranicy rozmawiali o cyfryzacji telewizji, w czwartek - radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś Dzień Radia. "Cyfryzacja to jedyna droga, którą radio będzie podążało"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 08:04
11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia. Święto to upamiętnia, jak dużą wartość w naszym życiu odgrywa radio.
rozwiń zwiń