Oscary 2015."Birdman" najlepszym filmem! "Ida" z Oscarem! [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 06:39
Zakończyła się 87. gala wręczenia Oscarów. Film Pawła Pawlikowskiego "Ida" zwyciężył w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.
Audio
Oscary 2015.Birdman najlepszym filmem Ida z Oscarem [relacja]
Foto: Jordan Murph / ©A.M.P.A.S.

Ceremonię poprowadził aktor Neil Patrick Harris, znany m.in. z serialu "Jak poznałem waszą matkę".
06.04
"Birdman" najlepszym filmem!

/

Statuetkę wręczył Sean Penn.
05.54
Oscara w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa otrzymała Julianne Moore za "Motyl Still Alice". Statuetkę wręczył Matthew McConaughey, który w zeszłym roku został nagrodzony za rolę w filmie "Witaj w klubie".

 

/

05.48
Oscara w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy otrzymał Eddie Redmayne za "Teorię wszystkiego". Statuetkę wręczyła Cate Blanchett, która w zeszłym roku została nagrodzona za rolę w filmie "Blue Jasmine".

/

05.40
W kategorii Najlepszy reżyser zwyciężył Alejandro G. Iñárritu, reżyser filmu "Birdman".

 

Alejandro
Alejandro González Iñárritu na planie filmu "Birdman"

05.33
W kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany statuetkę otrzymał film "Gra tajemnic" (Graham Moore).
05.29
W kategorii Najlepszy scenariusz oryginalny Oscara dostał film "Birdman" (Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo).
05.22
W kategorii Najlepsza muzyka statuetkę otrzymał film "Grand Budapest Hotel" (Alexandre Desplat).

 

Kadr

05.13
Przerywnik muzyczny - na scenie Lady Gaga.
05.04
W kategorii Najlepsza piosenka zwyciężył utwór "Glory" z filmu "Selma", który chwilę wcześniej zaśpiewał John Legend i Common.
04.58
Przerywnik muzyczny - nominowana do Oscara piosenka "Glory" z filmu "Selma".
04.50

W kategorii Najlepszy film dokumentalny zwyciężył film "Citizenfour".

04.40
W kategorii Najlepszy montaż Oscara otrzymał film "Whiplash" ( Tom Cross ).

04.30
Wspomnienie ludzi kina, którzy odeszli w zeszłym roku. Na ekranie wyświetlono zdjęcia osób, które zmarły. Zaśpiewała Jennifer Hudson.
04.23

W kategorii Najlepsze zdjęcia zwyciężył film " Birdman" ( Emmanuel Lubezki). W tej kategorii szansę na statuetkę mieli operatorzy Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski.

04.20
W kategorii Najlepsza scenografia zwyciężył film "Grand Budapest Hotel" ( Adam Stockhausen i Anna Pinnock) .

04.09
W kategorii Najlepszy film animowany zwyciężył film "Wielka Szóstka".
04.06

W kategorii Najlepszy krótkometrażowy film animowany zwyciężył film "Feast" (Patrick i Kristina Reed).
04.04

Oscara w kategorii Najlepsze efekty specjalne otrzymał film " Interstellar" ( Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter i Scott Fisher).

04.01
Przerywnik muzyczny - Rita Ora wykonała nominowaną do Oscara piosenkę "Grateful" z filmu "Beyond The Lights".

03.50
Oscara w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa otrzymała Patricia Arquette za rolę w filmie "Boyhood". Statuetkę wręczył Jared Leto, który w zeszłym roku został wyróżniony za "Witaj w klubie".

/

03.49
W kategorii Najlepszy montaż dźwieku zwyciężył film "Snajper" ( Alan Robert Murray i Bub Asman).
03.44
W kategorii Najlepszy dźwięk zwyciężył film "Whiplash" ( Craig Mann, Ben Wilkins i Thomas Curley).
03.35
Przerywnik muzyczny - nominowana do Oscara piosenka "I'm Not Gonna Miss You" z filmu "Glen Campbell... I'll Be Me".
03.28

W kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny Oscara otrzymała produkcja "Crisis Hotline: Veterans Press 1" ( Ellen Goosenberg Kent i Dana Perry). W tej kategorii nominowane były dwa polskie dokumenty - "Joanna" i "Nasza klątwa".

03.24
W kategorii Najlepszy film krótkometrażowy wygrał film "The Phone Call".

03.17
Przerywnik muzyczny -  nominowana do Oscara piosenka "Everything is Awesome" z filmu "LEGO: Przygoda".
03.09
OSCAR DLA "IDY"!!!
Film Pawła Pawlikowskiego zwyciężył w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.
- Jak się tu znalazłem? Nakręciłem czarno-biały film o potrzebie ciszy, wycofania się ze świata i kontemplacji, a teraz jestem tu - w epicentrum hałasu i uwagi świata. Życie jest pełne niespodzianek - powiedział reżyser.

/

 

Kadr

03.01
W kategorii Najlepsza charakteryzacja Oscara otrzymali Frances Hannon i Mark Coulier za film "Grand Budapest Hotel". Statuetkę wręczyła aktorka Reese Witherspoon. To już drugie wyróżnienie dla "Grand Budapest Hotel".

02.57
W kategorii Najlepsze kostiumy Oscara otrzymała Milena Canonero za film "Grand Budapest Hotel". W tej kategorii nominowana była Anna Biedrzycka-Sheppard za film "Czarownica".

02.52
Przerywnik muzyczny - wystąpił wokalista Adam Levine z Maroon 5.

02.46
Liam Neeson opowiedział o nominowanych do Oscara w kategorii Najlepszy film produkcjach "Grand Hotel Budapest" i "Snajper".

02.41
Oscara w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy otrzymał J.K. Simmons za "Whiplash". Statuetkę wręczyła Lupita Nyong'o, która w zeszłym roku została nagrodzona za rolę w filmie "Zniewolony. 12 Years a Slave". Aktor, odbierając Oscara, podziękował rodzinie.

/

02.30
Rozpoczęła się 87. gala wręczenia Oscarów!
Prowadzący Neil Patrick Harris (po prawej):

Fot.
Fot. PAP/EPA/PAUL BUCK

02.15
Więcej zdjęć z czerwonego dywanu można zobaczyć w naszej galerii - TUTAJ
02.09
To i my spójrzmy na czerwony dywan. Operator Łukasz Żal nominowany za Najlepsze zdjęcia za film "Ida".

Fot.
Fot. PAP/EPA/PAUL BUCK

02.00
Rozpoczęła się relacja z czerwonego dywanu, która poprzedza rozpoczęcie gali.
01.42 CIEKAWOSTKA
Jak wygląda procedura wskazywania zwycięzców? Prezentujemy system typowania najlepszych aktorów i produkcji wskazywanych przez członków Akademii Filmowej:
x-news.pl, CNN
01.27
I jeszcze jeden rzut oka na czerwony dywan. Reżyser "Naszej klątwy" Tomasz Śliwiński i jego żona Magda Hueckel:

Fo.
Fo. PAP/EPA

01.18 CIEKAWOSTKA
Najwięcej Oscarów w historii - każdy po 11 - zdobyły filmy: "Ben Hur", "Titanic" i "Władca Pierścieni: Powrót Króla". Najwięcej, bo po 14 nominacji, dostały "Titanic" i "Wszystko o Ewie".

Najczęściej nagradzani aktorzy to: Jack Nicholson, Walter Brennan i Daniel Day-Lewis - otrzymali po 3 Oscary. Najczęściej nominowanym aktorem - 12 razy - jest Jack Nicholson. Wśród aktorek najwięcej nagród trafiło w ręce Katharine Hepburn - 4, natomiast rekord w nominacjach - bo aż 19 - należy do Meryl Streep, która zdobyła 3 nagrody.

Najczęściej nagradzany reżyser to John Ford, zdobywca 4 Oscarów, a najczęściej nominowany - William Wyler uzyskał 12 nominacji, ale też i 3 statuetki.
01.08
Rzut oka na czerwony dywan. A tam Agata Trzebuchowska, Paweł Pawlikowski i Agata Kulesza:

Fot.
Fot. PAP/EPA/MIKE NELSON

01.00 CIEKAWOSTKA
Oscary, ufundowane w 1927 roku, zostały po raz pierwszy wręczone w 1929. Oficjalna nazwa wyróżnienia Amerykańskiej Akademii Filmowej brzmi: Nagroda Akademii za Zasługi - Academy Award of Merit. Od 1931 roku stosuje się oficjalnie nazwę Oscar.

Statuetka jest wykonana z brązu i pokryta warstwą 24-karatowego złota. Przedstawia postać rycerza trzymającego oburącz miecz krzyżowca, skierowany ostrzem w dół. Stoi on na cokole, zwieńczonym rolką taśmy filmowej z pięcioma klatkami, symbolizującymi pierwotne branże Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Zaprojektował ją Cedric Gibbons w 1928 roku, a jej odlew wykonał rzeźbiarz George Stanley.
00.52
W kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy o statuetkę powalczą: Steve Carell ("Foxcatcher"), Bradley Cooper ("Snajper"), Benedict Cumberbatch ("Gra tajemnic"), Michael Keaton ("Birdman"), Eddie Redmayne ("Teoria wszystkiego").

Według specjalistów największe szanse na wygraną ma Eddie Redmayne, grający w "Teorii wszystkiego" naukowca Stephena Hawkinga.
W zeszłym roku najlepszym aktorkem okazał się Matthew McConaughey.

/

00.36
W kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa o statuetkę Akademii rywalizują: Marion Cotillard ("Dwa dni, jedna noc"), Felicity Jones ("Teoria wszystkiego"), Julianne Moore ("Still Alice"), Rosamund Pike ("Zaginiona dziewczyna") i Reese Witherspoon ("Dzika droga").

Według specjalistów największe szanse na wygraną ma Julianne Moore za rolę chorej na Alzhaimera wykładowczyni.
W zeszłym roku najlepszą aktorką okazała się Cate Blanchett.

/

00.25
W najważniejszej kategorii - Najlepszy film - nominowanych jest osiem produkcji: "Birdman", "Boyhood", "Gra tajemnic", "Selma", "Snajper", "Teoria wszystkiego", "The Grand Budapest Hotel' oraz "Whiplash".
Według bukmacherów z portalu Bet365, faworytem jest "Birdman" Alejandro Gonzáleza Inárritu.
W zeszłym roku za najlepszy film uznano "Zniewolony. 12 Years a Slave".

Filmy
Filmy nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film. Od lewej (góra) - "Snajper", Birdman", "Boyhood", "Grand Budapest Hotel", (dół) - "Gra tajemnic", "Selma", "Teoria wszystkiego", "Whiplash".

00.20
Szansę na nagrodę ma także Anna Biedrzycka-Sheppard za stroje do "Czarownicy". - Ten film zrobił niesamowity sukces finansowy. Zarobił prawie 800 mln dolarów. Fakt, że grała w nim Angelina Jolie oczywiście załatwił całą sprawę. Jej kostiumy były najważniejsze - powiedziała.

x-news.pl, Fakty TVN
00.15

W kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny pośród pięciu nominacji znalazły się aż dwa polskie filmy. Szansę na Oscara mają "Joanna" i "Nasza klątwa".
- To wydarzenie bez precedensu - ocenił Artur Liebhart, dyrektor Planete+Doc Film Festival. - To jest olbrzymie wydarzenie i olbrzymi sukces polskiej kinematografii i też na pewno Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - podkreślił. Zauważył, że kandydaci do Oscara to dwa filmy wyprodukowane przez polskie szkoły filmowe. Zdaniem Liebharta, oba dokumenty mają duże szanse na Oscara.
Krytyk filmowy Łukasz Maciejewski skomentował, że nominacje dla dwóch polskich filmów to potwierdzenie tego, jak dobrze jest postrzegane nasze kino dokumentalne na świecie. - To jest wielkie wyróżnienie i wspaniałe potwierdzenie tego, jak ma się marka "polski film dokumentalny" na całym świecie, na którą zapracowali kiedyś Krzysztof Kieślowski, zanim stał się fabularzystą, potem Marcel Łoziński - oznajmił.

00.10

Znany z trafnych prognoz oscarowych Scott Feinberg z "The Hollywood Reporter" przewiduje, że Polska zdobędzie dwie nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Według Feinberga faworytami w swoich kategoriach są "Ida" Pawła Pawlikowskiego oraz film dokumentalny Anety Kopacz "Joanna".
- Mam dla moich polskich przyjaciół dobrą wiadomość. Uważam, że tym razem wam się uda. Wiem, że to już dziesiąta wasza nominacja i że wcześniej nigdy nie wygraliście. Ale to jest wasz rok - oświadczył Feinberg. Dodał, że swoją prognozę opiera na rozmowach z członkami Akademii oraz na analizie ich upodobań.

Jako atuty "Idy" amerykański ekspert wymienił fakt jest na ekranach od miesięcy, dotyka ważnego dla Akademii tematu, została doceniona przez krytyków, a do tego wielu starszych członków Akademii lubi filmy czarno-białe. - Jeśli ktoś ma do wyboru obejrzeć film z Polski albo z Mauretanii, to wybierze Polskę, bo Polska stworzyła wiele filmów, które ludziom w naszym kraju podobały się w przeszłości - wskazał.

Ida 00.05

W tym roku aż trzy polskie filmy mają szansę na statuetkę. "Ida" Pawła Pawlikowskiego nominowana jest w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny, a operatorzy Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski mają szansę na statuetkę za Najlepsze zdjęcia.

Z kolei w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny, pośród pięciu nominacji znalazły się aż dwa polskie filmy. Szansę na Oscara mają "Joanna" i "Nasza klątwa".
Wśród nominacji jest jeszcze jeden polski akcent. Szansę na statuetkę w kategorii Najlepsze kostiumy za film "Czarownica" ma Anna Biedrzycka-Sheppard, która jest jedną z najlepszych i najbardziej znanych polskich kostiumografów.

/

00.00
Rozpoczynamy naszą relację!

Zapraszamy też do słuchania radiowej Jedynki , w której znane postaci świata filmu komentować będą wybory dokonane przez Amerykańską Akademię Filmową. Od północy do rana będzie można posłuchać specjalnego programu w radiowej Trójce wprost ze Szkoły Filmowej w Łodzi
W Dwójce relacji z gali oscarowej, a także komentarzy ekspertów, będzie można wysłuchać w poniedziałek w audycji "Poranek Dwójki" (godz. 6.00-9.00).

IAR, PAP, kk

Czytaj także

Noc Oscarowa w Polskim Radiu. Śledź z nami rozdanie najważniejszych nagród filmowych

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 23:36
Największe wydarzenie świata filmu już tej nocy. O godzinie 1.55 polskiego czasu rozpocznie się uroczyste wręczenie nagród, a relację na żywo będzie można śledzić na stronie PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń