Piotr Orawski zmienił stereotyp "pana od muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 10:05
- Na jego radiowych "Lekcjach muzyki" wychowała się większość studentów muzykologii mojego pokolenia. Mówił językiem wyrafinowanym, ale zawsze dostosowanym do odbiorców. Także do dzieci - wspominała zmarłego Piotra Orawskiego Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia.
Audio
  • Piotr Orawski zmienił stereotyp "pana od muzyki" (Wybieram Dwójkę)
Warszawa, 2007. Uroczystość wręczenia Złotych Mikrofonów. Na zdjęciu laureat - Piotr Orawski
Warszawa, 2007. Uroczystość wręczenia Złotych Mikrofonów. Na zdjęciu laureat - Piotr OrawskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Był świetnym, trudnym studentem. Pamiętam go z seminarium jako utalentowanego człowieka z kolczykiem w uchu. Już wtedy wiedziałem, że nie dam sobie z nim rady - mówił z kolei profesor Mirosław Perz, wykładowca zmarłego w nocy z poniedziałku na wtorek dziennikarza oraz muzykologa. - Niestety za talent często się płaci. Tak było w przypadku Piotra... - dodaje.

Pracę w Polskim Radiu Piotr Orawski rozpoczął w 1983 roku, jeszcze jako student drugiego roku Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. I już rok później zdobył I nagrodę na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Radiowym "Prix Musical de Radio Brno" za słuchowisko "W poszukiwaniu straconego ładu". - Dziś wydaje się to nieprawdopodobne: pojawia się młody człowiek, od razu sięga po trudną artystyczną formę i tworzy oryginalną propozycję, którą zdobywa uznanie nie tylko kolegów, lecz także jurorów - komentuje Małgorzata Małaszko.

Piotr Orawski początkowo związany był z radiową Trójką, następnie zaś z Polskim Radiem BIS. W tym okresie jego przełożoną pozostawała Krystyna Kępska-Michalska, która również wspominała zmarłego dziennikarza w "Wybieram Dwójkę".

W końcu Piotr Orawski trafił do Dwójki, jak pisał, "swego naturalnego środowiska radiowego". Prowadził tam między innymi słynny wieloletni cykl codziennych audycji "Lekcje muzyki Piotra Orawskiego", w których opowiadał o dziejach sztuki dźwięku. W 2007 roku otrzymał Złoty Mikrofon, nagrodę Polskiego Radia, za erudycję, kulturę antenową i wybitną rolę w popularyzacji muzyki klasycznej.

- Do ostatniej chwili moja skrzynka pocztowa "zapychana" była mailami od słuchaczy pytających, dlaczego na antenie nie ma "Lekcji muzyki" ... - puentuje Małgorzata Małaszko.

W audycji poprowadzonej przez Katarzynę Nowak Piotra Orawskiego wspominała także Alina Ratkowska, dyrektor Festiwalu Goldbergowskiego w Gdańsku.

Piotr Orawski w Polskim Radiu - posłuchaj

Komentarze1
aby dodać komentarz
anos2013-10-23 08:39 Zgłoś
Panie Piotrze, będzie mi Pana brakować. dziękuję za Pana elegancję, głos, erudycję, pasję i miłość do muzyki.

Czytaj także

Zmarł Piotr Orawski - dziennikarz radiowej Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 11:40
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Piotra Orawskiego, dziennikarza Programu 2 Polskiego Radia, muzykologa, pedagoga, autora książek o muzyce.
rozwiń zwiń