X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piotr Orawski zmienił stereotyp "pana od muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 10:05
- Na jego radiowych "Lekcjach muzyki" wychowała się większość studentów muzykologii mojego pokolenia. Mówił językiem wyrafinowanym, ale zawsze dostosowanym do odbiorców. Także do dzieci - wspominała zmarłego Piotra Orawskiego Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia.
Audio
  • Piotr Orawski zmienił stereotyp "pana od muzyki" (Wybieram Dwójkę)
Warszawa, 2007. Uroczystość wręczenia Złotych Mikrofonów. Na zdjęciu laureat - Piotr Orawski
Warszawa, 2007. Uroczystość wręczenia Złotych Mikrofonów. Na zdjęciu laureat - Piotr OrawskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Był świetnym, trudnym studentem. Pamiętam go z seminarium jako utalentowanego człowieka z kolczykiem w uchu. Już wtedy wiedziałem, że nie dam sobie z nim rady - mówił z kolei profesor Mirosław Perz, wykładowca zmarłego w nocy z poniedziałku na wtorek dziennikarza oraz muzykologa. - Niestety za talent często się płaci. Tak było w przypadku Piotra... - dodaje.

Pracę w Polskim Radiu Piotr Orawski rozpoczął w 1983 roku, jeszcze jako student drugiego roku Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. I już rok później zdobył I nagrodę na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Radiowym "Prix Musical de Radio Brno" za słuchowisko "W poszukiwaniu straconego ładu". - Dziś wydaje się to nieprawdopodobne: pojawia się młody człowiek, od razu sięga po trudną artystyczną formę i tworzy oryginalną propozycję, którą zdobywa uznanie nie tylko kolegów, lecz także jurorów - komentuje Małgorzata Małaszko.

Piotr Orawski początkowo związany był z radiową Trójką, następnie zaś z Polskim Radiem BIS. W tym okresie jego przełożoną pozostawała Krystyna Kępska-Michalska, która również wspominała zmarłego dziennikarza w "Wybieram Dwójkę".

W końcu Piotr Orawski trafił do Dwójki, jak pisał, "swego naturalnego środowiska radiowego". Prowadził tam między innymi słynny wieloletni cykl codziennych audycji "Lekcje muzyki Piotra Orawskiego", w których opowiadał o dziejach sztuki dźwięku. W 2007 roku otrzymał Złoty Mikrofon, nagrodę Polskiego Radia, za erudycję, kulturę antenową i wybitną rolę w popularyzacji muzyki klasycznej.

- Do ostatniej chwili moja skrzynka pocztowa "zapychana" była mailami od słuchaczy pytających, dlaczego na antenie nie ma "Lekcji muzyki" ... - puentuje Małgorzata Małaszko.

W audycji poprowadzonej przez Katarzynę Nowak Piotra Orawskiego wspominała także Alina Ratkowska, dyrektor Festiwalu Goldbergowskiego w Gdańsku.

Piotr Orawski w Polskim Radiu - posłuchaj

Komentarze1
aby dodać komentarz
anos2013-10-23 08:39 Zgłoś
Panie Piotrze, będzie mi Pana brakować. dziękuję za Pana elegancję, głos, erudycję, pasję i miłość do muzyki.

Czytaj także

Zmarł Piotr Orawski - dziennikarz radiowej Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 11:40
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Piotra Orawskiego, dziennikarza Programu 2 Polskiego Radia, muzykologa, pedagoga, autora książek o muzyce.
rozwiń zwiń