Sopot: kąpielisko i skrzący się barwami świat bohemy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 16:52
Wiele niezwykłych opowieści, swoistych legend sopockich dotyczy osobliwych postaci żyjących w mieście. Wiele z nich utrwaliło się na kartach historii, choć nie zawsze tej, o której uczą w szkołach...
Audio
  • Sopot: kąpielisko i skrzący się barwami świat bohemy (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Joanna Mielewczyk i Krystian Hanke zapraszają do Sopotu
Joanna Mielewczyk i Krystian Hanke zapraszają do Sopotu Foto: E. Iwanicka/PR

Opowiadając o Sopocie trzeba zacząć od jednego z założycieli - Jana Jerzego Haffnera. To on stworzył kąpielisko Sopot. - Zachowała się po doktorze Haffnerze licząca koło 40 punktów szczegółowa lista nakazów i zakazów kąpielowych - opowiada Małgorzata Bucholtz-Todorowska, dyrektor Muzeum Sopotu.

Londyńskie akcenty na placu radiowej Trójki w Sopocie >>>

- Uważaj, kiedy twój żołądek jest pełny, nie wchodź do wody, podczas kąpieli nie możesz być zdenerwowany, w wodzie nie należy trzymać się za ręce... Wykaz zawiera nie tylko nakazy, co do stanu ciała, ale także co do stanu ducha, pozwalającego na zanurzenie się w zimnej wodzie Bałtyku - wylicza rozmówczyni Joanny Mielewczyk i Krystiana Hanke.

"Krok po kroku z Trójką. Sopot", czyli poważny przewodnik z przymrużeniem oka >>>

Doktor Haffner ma pomnik w Sopocie niedaleko Grand Hotelu. W samym centrum miasta, na popularnym Monciaku swój pomnik ma Czesio Parasolniak. Były cyrkowiec, który zabawiał na deptaku przechodniów. - Trudnił się naprawą parasoli. Miał manię łykania przedmiotów, wielokrotnie był operowany z tego powodu. Leczył się u profesora Kieturakisa. Gdy Czesio miał ochotę coś łyknąć najpierw upewniał się czy profesor nie jest na urlopie - opowiada mieszkanka Sopotu. Gdy żył razem z innymi barwnymi postaciami, balował w SPATiF-ie.

Monciak - serce Sopotu i rzeka ze stadem bizonów

Sopot zawsze przeciągał reprezentantów bohemy. Po wojnie zjechali tu artyści, aby rozpocząć nowy rozdział w polskiej sztuce. Upatrzyli sobie willę Bergera przy ulicy Obrońców Westerplatte. - Tu mieszkała powojenna pierwsza trójka malarstwa polskiego: Nacht Samborski, Piotr Potworowski, który przyjechał z Anglii i postawił na nogi malarstwo polskie i Jan Cybis. Ten ostatni przyjeżdżał do Sopotu na wykłady - opowiada Stanisław Zajfryd. - Podwójny obrus biały był rozkładany na podłodze, każdy przychodził ze swoją poduszką, zapalano świece i do rana trwały rozmowy, powstawały liczne manifesty  - dodaje.

Protest song, jakiego świat nie słyszał, czyli Piotr Bukartyk o Sopocie

Zapraszamy do zwiedzania Sopotu z niezwykłym przewodnikiem. "Krok po kroku z Trójką, Sopot" to pierwsza tego typu propozycja Programu 3 Polskiego Radia. To rodzaj miejskiego audio przewodnika, który w sposób ciekawy, nie zawsze dosłowny i oczywisty prezentuje miasto. Sopot nie był oczywiście wyborem przypadkowym, bo to miejsce, gdzie Program 3 zagościł na stałe. Znajdziemy tam Plac Radiowej Trójki czy Kulturalną Plażę Trójki… "Krok po kroku z Trójką, Sopot” to audiobook, który jest rodzajem słuchowiska, złożonego z anegdot, historii, opowieści osób, czasem bardzo osobistych, którym nadmorskie miasto jest bliskie sercu.

Więcej o ciekawostkach Sopotu usłyszeć można w dołączonym nagraniu.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(gs/mp)

Czytaj także

Protest song jakiego świat nie słyszał, czyli Piotr Bukartyk o Sopocie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 16:54
W piątek 21 września dziennikarze Trójki przenieśli się do Sopotu, gdzie powstał plac Radiowej Trójki. We wspólnym wyjeździe nie uczestniczył Piotr Bukartyk. - Żal rozdziera mi serce - przyznał i zaprezentował (z charakterystycznym dla siebie przymrużeniem oka) wyjątkowy protest song.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Młynarski otworzył plac Radiowej Trójki w Sopocie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 20:11
- Najciekawsze programy publicystyczne, najlepszy radiowy kabaret i najwspanialsze melodie - to wszystko prezentuje Trójka, której i ja jestem ogromnie wdzięczny – powiedział Wojciech Młynarski podczas uroczystości otwarcia placu Radiowej Trójki w centrum Sopotu. Gość honorowy wieczoru przygotował też dla Trójki wyjątkową niespodziankę…
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Krok po kroku z Trójką. Sopot", czyli poważny przewodnik z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 13:40
- Ta płyta to nie jest zwykły przewodnik. Nie przedstawia bowiem faktów związanych z Sopotem, ale opowieści o mieście. Wybraliśmy kilkanaście miejsc w Sopocie, o których opowiadają osoby związane z nimi. To historie często bardzo osobiste - mówi Joanna Mielewczyk, współautorka audiobooka "Krok po kroku z Trójką. Sopot”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monciak - serce Sopotu i rzeka ze stadem bizonów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 16:08
Popularny Monciak, czyli ulica Bohaterów Monte Cassino w Sopocie, to obowiązkowe miejsce spotkań turystów, ale też zagłębie ciekawych historii i tematów. O wielu z nich w specjalnym audiobooku opowiadają dziennikarze Trójki - Joanna Mielewczyk i Krystian Hanke.
rozwiń zwiń