Łomnicki w eterze

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 09:00
W cyklu "Radiowe kreacje mistrzów" przypomnimy tym razem dokonania Tadeusza Łomnickiego - zdaniem wielu krytyków: największego polskiego aktora teatralnego.
Tadesz Łomnicki
Tadesz ŁomnickiFoto: PAP/CAF-archiwum

Ale grał on także w filmach, spektaklach telewizyjnych i słuchowiskach radiowych. Był wieloletnim rektorem Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (obecnie Akademii Teatralnej) . No i członkiem... Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej o przeszłości akowskiej. Jego biografia splatała się z polityką w różnych momentach życia na różne sposoby.

Na deskach scenicznych Łomicki był niekwestionowanym mistrzem. Wielość zadań, których się podejmował (pełnił także funkcję dyrektora Teatru na Woli) sprawiła, że teatrowi radiowemu nie mógł poświęcić zbyt wiele czasu. Większość jego radiowych ról pochodzi z początku drogi artystycznej, z przełomu lat 50. i 60. (np. Franio w " Szczęście Frania" Włodzimierza Perzyńskiego). Te, które zagrał w słuchowiskach z lat 70. i 80., można określić mianem wielkich kreacji (np. w "Pamiętniku szaleńca" wg Mikołaja Gogola czy w "Gwieździe" Helmuta Kajzara).Był też niezapomnianym Świętoszkiem w komedii Moliera.

Fragmenty wymienionych słuchowisk znajdą się w audycji "Radiowe kreacje mistrzów", którą przygotowała Iwona Malinowska z udziałem Joanny Godlewskiej.Posłuchamy mistrzowskich wybuchów emocji: śmiechu, szlochu, szeptu, krzyku i .....pięknego tembru głosu Tadeusza Łomnickiego.

21 marca (piątek), godz. 22.00-23.00

mm

Czytaj także

Tadeusza Łomnickiego recepta na sukces

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 19:00
- Łomnicki jest niedoścignionym wzorem człowieka niezłomnego, którego chce się naśladować - mówi Sebastian Świerszcz, aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Holoubek to dowód na istnienie Boga"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 17:00
Piotr Fronczewski... debiutował niedawno w roli reżysera. W spektaklu "Ja, Feuerbach" Teatru Ateneum odnaleźć można podobno ślady wpływu, jaki wywarł na niego Gustaw Holoubek. - Jestem wyznawcą i czcicielem słowa - wyjaśnił Piotr Fronczewski w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fronczewski o kulisach niedawnego... debiutu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 20:30
67-letni aktor wyreżyserował niedawno swój pierwszy spektakl - "Ja, Feuerbach" w Teatrze Ateneum. Pewien udział miało w tym Polskie Radio. Między innymi o swoim niezwykłym debiucie znakomity aktor opowie w Niedzielę Wielkanocną na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń