X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hanna Skarżanka - aktorstwo i służba

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 15:12
W "Radiowych kreacjach mistrzów" przypomnimy twórczość znakomitej aktorki teatralnej, filmowej i radiowej – Hanny Skarżanki.
Hanna Skarżanka (na zdj.) była postawną, piękną kobietą o wyjątkowo niskim, ciekawej barwy głosie. Przed mikrofonem potrafiła trzymać emocje na smyczy, co było niewątpliwie wielkim atutem jej aktorstwa
Hanna Skarżanka (na zdj.) była postawną, piękną kobietą o wyjątkowo niskim, ciekawej barwy głosie. Przed mikrofonem potrafiła "trzymać emocje na smyczy", co było niewątpliwie wielkim atutem jej aktorstwaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Początkowo studiowała na wydziale rolnym uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, ale wkrótce przeniosła się na polonistykę. I wówczas zainteresowała się bliżej teatrem, zaczęła również naukę w teatralnym konserwatorium. Była więc do zawodu aktorskiego przygotowana.
Niestety, wybuch wojny pokrzyżował jej plany zawodowe. W czasie okupacji pracowała jako kelnerka i studiowała w konspiracyjnym studium teatralnym. W  tym czasie należała do ścisłego kierownictwa AK, brała udział w akcji odbicia cichociemnego Eugeniusza Chylińskiego.  W 1944 roku zdała egzamin eksternistyczny.
Po wojnie występowała w teatrach Torunia, Olsztyna, Łodzi i Warszawy - Teatrze Polskim, Komedii i Ateneum. Do głośnych jej ról teatralnych należały między innymi: Linda w "Śmierci komiwojażera" Millera, Barbara Stawrogin w "Biesach" Dostojewskiego, hrabina Respektowa w "Fantazym" Słowackiego i Tobiasz Czkawka z "Wieczoru Trzech Króli" Szekspira. Z filmowego dorobku aktorki warto wspomnieć choćby "Młodość Chopina", " Polowanie na muchy", "Wesele", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", "Misia", "Rok spokojnego słońca". Przez lata występowała w kabarecie Zenona Wiktorczyka "Szpak", gdzie stworzyła zabawną postać madame Pupko. W radiowych "Podwieczorkach przy mikrofonie "prezentowała głównie piosenki  poetyckie.
W latach 80. współpracowała z wydawnictwami podziemnymi, z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom pozbawionym wolności. W 1982 roku na prośbę księdza Popiełuszki została kierownikiem artystycznym Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Do 1988 roku zorganizowała około 700 przedstawień. koncertów, wieczorów poetyckich, z którymi aktorzy jeździli po całej Polsce.
Na "Radiowe kreacje mistrzów" w piątek (19.12) w godz. 22.00-22.30 zapraszają Iwona Malinowska i Joanna Godlewska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zanussi i "Obce ciało". Starych mistrzów się nie poprawia?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 21:00
Nowy film Krzysztofa Zanussiego wzbudza kontrowersje jeszcze przed premierą. Ton krytyki jest dla reżysera raczej miażdżący. Czy twórca sobie na to zasłużył?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziady", czyli poetów wciąż trzeba zabijać

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 20:00
- Kennedy i Lennon potrafili słowami zmieniać ludzi. I za to zginęli - uważa Radosław Rychcik, którego spektakle „Dziadów” i Balladyny” zaludniają bohaterowie amerykańskiej pop kultury.
rozwiń zwiń