X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bogusz Bilewski. Od Romea do Walusia Kwiczoła

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 17:00
W "Radiowych kreacjach mistrzów" wspomnimy aktora, który z amanta przeobraził się z czasem w aktora charakterystycznego.
Bogusz Bilewski na planie serialu Janosik, w którym kreował postać Walusia Kwiczoła
Bogusz Bilewski na planie serialu "Janosik", w którym kreował postać Walusia Kwiczoła Foto: PAP/CAF/Maciej Sochor

14 września minęła 20 rocznica śmierci Bogusza Bilewskiego. Grał w teatrze, telewizji, radiu i filmie. Absolwent krakowskiej szkoły teatralnej, zadebiutował w 1954 roku w Teatrze Wybrzeże rolą Mattiego w sztuce Bertolda Brechta "Pan Puntilla i jego sługa Matti".

W rok później znalazł się w Warszawie w Teatrze  Domu Wojska Polskiego, który z czasem zmienił się w Teatr Dramatyczny. Publiczność teatralną wzruszał Bilewski wieloma rolami, między innymi jako Romeo u boku Janiny Traczykówny w szekspirowskiej tragedii. W następnych latach występował w Teatrze Powszechnym, Ateneum i Polskim, gdzie zagrał tytułową rolę "Garbusa" Sławomira Mrożka, a także Jajecznicę w "Ożenku" Gogola.

Ale największą popularność przyniósł mu jednak film. Wystarczy wymienić choćby "Zimowy zmierzch", "Historię jednego myśliwca", "Dwoje z wielkiej rzeki", "Pana Wołodyjowskiego", wreszcie rolę do dziś pamiętaną - w serialu telewizyjnym "Janosik". Tu już zjednywał sobie sympatię widzów zwalisty, rubaszny i brodaty Kwiczoł.

Podobnie jak filmografia Bilewskiego układały się jego role radiowe - od amanta do rozbójnika, nie zawsze w wymiarze komediowym. W audycji znajdą się fragmenty radiowych kreacji Bilewskiego - głównie o charakterze komediowym: "Awantury miłosne Arlekina i Zairy" Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, "Przed paradą" Henryka Bardijewskiego, "Krzyżacy" wg Henryka Sienkiewicza i tragiczna rola Majora w "Fantazym" Juliusza Słowackiego.

***

Na "Radiowe kreacje mistrzów" zapraszamy w piątek (13.11) w godz. 21.30-22.00. Audycję poprowadzą Iwona Malinowska i Joanna Godlewska.

mc/ag

Zobacz więcej na temat: FILM radio TEATR telewizja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kamiński: oddać dzieło życia? Po moim trupie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 21:00
Emilian Kamiński może stracić teatr, którego jest twórcą i dyrektorem. Sprawie przyjrzeliśmy się w audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowa kultura w zabytkowym garażu. Powstaje MCK Nowy Teatr

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 10:00
- Przyjemnością będzie samo przebywanie w tym budynku. Nie ma takiej drugiej przestrzeni w Warszawie, a być może nawet w Polsce - mówi Piotr Gruszczyński o Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

33 lata Jarockich i Różewicz w roli swata

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 14:00
- By przeżyć taką miłość, warto się urodzić. I warto dożyć, bo nasz związek był dość późny - życie z reżyserem Jerzym Jarockim wspomina żona, aktorka Danuta Maksymowicz-Jarocka.
rozwiń zwiń