Muzeum Tatrzańskie. Esencja tego, co w Zakopanem najpiękniejsze

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 12:49
- 130 lat temu zaczątek kolekcji muzealnej stanowiła kolekcja 351 okazów ptaków oraz 54 okazów ssaków wraz z darami ofiarowanymi nam przez dr. Tytusa Chałubińskiego, patrona naszego muzeum. Były to wspaniałe zielniki mchów i roślin naczyniowych zebranych przez niego w Tatrach oraz kolekcja skał tatrzańskich - mówiła w Dwójce Monika Pietraszko-Warchałowska z Muzeum Tatrzańskiego.
Audio
  • Zakopane z perspektywy Muzeum Tatrzańskiego (Mikrokosmosy/Dwójka)
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
Muzeum Tatrzańskie w ZakopanemFoto: pixabay/domena publiczna

Obchodzące w tym roku jubileusz 130-lecia muzeum zawiera w sobie wszystko to, co w Zakopanem najpiękniejsze i najbardziej wartościowe: wspaniałą tatrzańską przyrodę i niepowtarzalną, bogatą kulturę.

W audycji przyjrzeliśmy się historii Muzeum Tatrzańskiego oraz ludziom, którzy je tworzyli od początku działalności aż do dziś. Zawsze to były osoby, dla których Zakopane i Tatry były ważne, ludzie z pasją. Nie mogło zabraknąć takich osób jak Tytus Chałubiński (zajrzeliśmy do magazynów muzeum, gdzie znajdują się np. najstarsze eksponaty z jego kolekcji) i Juliusz Zborowski. Poza tym opowiadaliśmy o współczesnej historii placówki. Zajrzeliśmy do Galerii Hasiora, obejrzeliśmy kolekcję etnograficzną oraz opowiedzieliśmy o miłości do Tatr twórców muzeum.

***

Tytuł audycji: Mikrokosmosy

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Monika Pietraszko-Warchałowska, Zbigniew Moździerz, Julita Dembowska, Anna Wende-Surmiak, Bartek Solik i Wojciech Szatkowski

Data emisji: 7.10.2019

Godzina emisji: 21.00

pg/bch

Czytaj także

"Dwójka na miejscu". Zakopane - inspirujący duch wolności

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 18:09
- W opinii ogólnej wolność jest związana z górami. Już w XIX wieku, gdy jeszcze Polska była pod zaborami, Franciszek Nowicki pisał, że w Tatrach są ostatnie wolności ołtarze - mówił w Dwójce Maciej Pinkwart, dziennikarz i autor licznych książek-przewodników o Zakopanem.
rozwiń zwiń